Pro sekání trávy existují jasně daná pravidla.V jednotlivých lokalitách je prováděno podle toho, do které kategorie patří. „Minimálně dvanáctkrát do roka musí být sekáno na travnatých plochách, jež jsou v okolí hlavních silničních tahů. To jsou například ulice Vítězná, Pražská, Vodárenská a Cyrila Boudy. Okolí těchto komunikací musí být v perfektním stavu,“ uvedla mluvčí kladenského magistrátu Petra Kučerová.


Do sídlištních zástaveb musí sekačky vyrážet alespoň šestkrát ročně a v okrajových lokalitách, pokud tam nejsou důležité silniční tahy, minimálně dvakrát do roka. „Na údržbu zeleně, což je nejen sekání trávy, ale i výhraby, zalévání, výsadba a údržba květinových záhonů a jarní a podzimní údržba, vynakládáme ročně třináct a půl milionu korun. Pro tyto práce máme uzavřeny smlouvy celkem se čtyřmi společnostmi. MPS a Zakládání a údržba zeleně mají na starost většinu území města,“ poznamenala mluvčí magistrátu.


O zeleň se musí starat všichni její vlastníci. Pokud tomu nevěnují dostatečnou péči, jsou vyzváni k nápravě. „S firmami obvykle žádné problémy nebývají. U některých soukromých vlastníků je situace horší. Pokud naše výzvy ignorují, vystavují se riziku peněžitých sankcí,“ dodala Kučerová.


Řádně se starat o zeleň znamená i zařezávat stromy a keře, které by mohly ohrozit cyklisty. „Biologický odpad odvážejí moji kolegové v multikárách a na valníku traktoru na libušínskou skládku,“ řekl jeden z pracovníků MPS Ludvík Eisenhammer.