VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: První světová válka na Kladensku, díl 1.

Kladensko - V těchto dnech si připomínáme 100 let od vzniku 1. světové války, která změnila mapu Evropy. Ukončila staré časy rakousko-uherského mocnářství a zároveň se stala určující událostí v dějinách 20. století. Válečné události zasáhly výrazně i do života obyvatel Kladenska. A právě o tom vypovídá seriál, který pro čtenáře Kladenského deníku připravil kurátor sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Karel Drvola.

22.7.2014
SDÍLEJ:

PO MNOHÝCH OTCÍCH, manželech, bratrech či strýcích zůstaly v rodinách jen fotografie. Přežil tento kladenský voják hrůzy 1. světové války? Vrátil se zmrzačen či vůbec? Odpověď už dnes neznáme.Foto: archiv SVM Kladno

Ničivost s jakou vpadla první světová válka do života lidí neměla do té doby obdoby. Vojenští stratégové a generálové si nedokázali poradit s masivním použitím zbraní jako byl kulomet kosící útočné řady jednu za druhou. Symbolem této války se tak stal systém frontových zákopů obehnaný ostnatým drátem, bičovaný dělostřeleckou palbou.

Patovou situaci nedokázaly zvrátit ani nové zbraně, jakými byly letectvo a tanky, či použití otravných bojových plynů. V tomto pekle se ocitly i tisíce našich pradědů z Kladenska. V řadách jak legionářů, tak vojáků rakousko–uherské armády, bijících se, i když mnohdy nechtěně, za svou vlast v Srbsku, Itálii nebo na ruské východní frontě.

Pro drtivou většinu z nich ale bylo Rakousko–Uhersko i přes dlouhodobé nenaplňování českých státoprávních požadavků domovem a habsburská dynastie přes všechny výhrady rodem, ze kterého po staletí pocházeli čeští králové. Na počátku této velké války totiž stěží někdo mohl odhadovat, jak toto gigantické střetnutí skončí a co vše bude mít za následek.

Válka zastihla královské horní město Kladno (František Josef I. mu čerstvě povýšil znak přidáním hornických kladívek císařským diplomem 5. srpna 1914) pod vedením starosty Jaroslava Hrušky (úřad vykonával 1889–1918 s tříletou přestávkou v letech 1895–1898). Město bylo v rozkvětu urbanistickém i hospodářském. Přesto kapitál vydobytý těžkou prací kladenských horníků a hutníků ve městě většinou nezůstával a mizel do ústředí zdejších průmyslových společností ve Vídni. To se velmi podepisovalo na nedostatečné vybavenosti města (v roce 1910 žilo v Kladně 19 369 obyvatel v 1650 domech, další tisíce dělníků pak přebývaly v okolních obcích), která byla v příkrém rozporu s průmyslovým významem Kladna. pokračování zítra  

Karel Drvola (*1980)
Vystudoval obor odborná historie ve Filozofické fakultě Slezské univerzity v Opavě, kde nyní pokračuje v doktorandském studiu. Specializuje se především na české dějiny 19. a 20. století a regionální kladenskou historii. Zaměstnán je jako historik – kurátor sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, kde se s jeho prací můžete seznámit až do konce srpna na výstavě Pytláci a pytláctví.


Autor: Redakce

22.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Krimimix: Rozbitá výloha, vykradené auto i opilá cyklistka

Ilustrační foto

Trenér kladenské U19 Brabec má ze sezony obavy

Bezohledný řidič ohrožoval lidi, policie proto žádá o spolupráci

Kladno – Kladenští policisté žádají občany o spolupráci. Hledají poškozené lidi, které dvavatřicetiletý muž ohrozil svou nebezpečnou a riskantní jízdou v ulicích Kladna. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Tahoun Přívara bude zároveň trenérem Kanonýrů

Kladno - S novou trenérskou dvojicí jdou do sezony florbalisté Kladna. Po sestupu ze Superligy tým opustili Honzové Zahalka a Buk, na jejich místo vedení klubu dosadilo dva borce, kteří loni ještě hráli za Kanonýry nejvyšší soutěž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení