VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: První světová válka na Kladensku, díl 6.

Kladensko - V těchto dnech si připomínáme 100 let od vzniku 1. světové války, která změnila mapu Evropy. Ukončila staré časy rakousko-uherského mocnářství a zároveň se stala určující událostí v dějinách 20. století. Válečné události zasáhly výrazně i do života obyvatel Kladenska. A právě o tom vypovídá seriál, který pro čtenáře Kladenského deníku připravil kurátor sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Karel Drvola.

28.7.2014
SDÍLEJ:

MANIFESTUJÍCÍ na tehdejší Královské třídě v Kladně při oslavách svátku práce 1. května 1918 s tradičním heslem Proletáři všech zemí, spojte se.Foto: archiv SVM Kladno

Ruku v ruce s válečným strádáním a nedostatkem rostla i nespokojenost. K prvním válečným demonstracím došlo v Kladně v dubnu 1915. Větší počet osob, hlavně žen, se dožadoval zvýšení množství chleba a mouky pro dělnické rodiny.

Odborové hnutí a sociálně demokratická strana, v Kladně obzvláště silná, se začaly probouzet opět až v roce 1917. Po řadě předválečných antimilitaristických projevů (až úsměvně vypadá například stížnost z ledna 1909 na pražské místodržitelství, že vojáci, kteří jsou v Kladně na dovolené, navštěvují hostinec F. Tichého, který je základnou místních anarchistů a je tu na ně nevhodně působeno), včetně vize, podle které generální stávka dělníků všech válčících států zabrání rozhoření konfliktu, se vedoucí sociální demokraté, v Kladně zejména poslanec Ludvík Aust (1863–1924] a budoucí starosta Karel Kindl (1881–1945) uchýlili k prorežimní letargii ´válečného přezimování´. Z něho je vyburcovala až masová nespokojenost dělníků, dohnaných na samý okraj možnosti přežití.

Hned první stávka 1300 zaměstnanců Poldiny hutě 21. až 23. dubna 1917 byla úspěšná a vedla k mírnému zlepšení pracovních a vyživovacích podmínek. Masové demonstrace zasáhly Kladno zejména v roce 1918, kdy „všeobecná únava, vyčerpanost tělesná i duševní a dosud nedozírný konec hrozné války, působily na mysl občanstva dojmem tísnivým a není tudíž divu, že nespokojenost nemajetných vrstev byla nad obyčej velká a hleděla propuknouti děsivým výbuchem."

V rezolucích se začal vedle požadavků míru a chleba objevovat i jeden zcela nový: právo na sebeurčení národů.
Stávkové hnutí zachvátilo v lednu 1918 celé Čechy i Vídeň. Generální stávky 22. ledna vedené pod heslem Chceme světový mír, se účastnilo v kladenských ulicích na 60 000 lidí!

V květnu 1918 zašla bída tak daleko, že lidé z Kladna při zoufalých hladových bouřích rabovali v okolních vsích, mlýnech a statcích. Bylo při tom i mnoho zraněných. Do davu před Roučmídovým mlýnem na potoce Kačáku pod Horním Bezděkovem vystřelil mlynář a zabil mladého rozdělovského dělníka Václava Holečka. Vyrabováno bylo skladiště Clam Martinicova zámku ve Smečně a další.

Střelba ale nebyla ve válečné době ničím až tak neobvyklým. Například 13. března 1918 byl v Dubí četníkem zastřelen vojenský zběh Matěj Truhlář. Nepokoje se podařilo zlomit až po vyhlášení stanného práva nad Kladenskem, Slánskem, Novostrašeckem a Unhošťskem. To pak trvalo až do 18. srpna 1918.

Jak zoufalá byla tehdy vyživovací situace uválčeného mocnářství zachytil učitel Josef Emanuel Jankovec (1866–1949) v pamětní knize kladenského čtenářského spolku Budislav: „Bídu a hlad je všude viděti, lidé chodí hubení, vychrtlí, šat na nich visí, každý se vleče jako v mdlobě. Děti po ulicích pobíhají a žebrají Strejčku, dejte mi pětník."

Není se čemu divit, pokud předkládaný chléb (mouky a chleba bylo na týden na příděl už jen 2,1 kg pro těžce pracující osoby, pro ostatní jen 1,4 kg) popisoval takto: „Na první pohled bys řekl, že je to směs hlíny a slámy, jakou lidé ucpávají dvířka u ohniště. Za čerstva je to směs těžká, mazlavá, plesnivá, že lepí se na patro a na zuby, za sucha drobivá, hořká, odporná, způsobující chorobu žaludku a střev. Pisatel těchto vzpomínek dostal právě z chleba těžký paratyfus, že jen jen vyvázl životem po dvouměsíční nemoci."

Brambory nebyly od dubna 1918, takže k jídlu zbýval už jen tuřín a mrkev, kouřilo se obyčejné listí. pokračování zítra

Karel Drvola (*1980)
Vystudoval obor odborná historie ve Filozofické fakultě Slezské univerzity v Opavě, kde nyní pokračuje v doktorandském studiu. Specializuje se především na české dějiny 19. a 20. století a regionální kladenskou historii. Zaměstnán je jako historik – kurátor sbírek Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, kde se s jeho prací můžete seznámit až do konce srpna na výstavě Pytláci a pytláctví.

Autor: Redakce

28.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Kapela Čechomor ve Slaném v letním kině
28

Čechomor ovládl slánské letní kino

FESTIVAL OKOŘ: Hvězdnou sestavu doplní Marta Jandová a Eddie Stoilow

Střední Čechy - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa – to jsou skutečné legendy české populární hudby, které vystoupí v sobotu 19. srpna na malebné louce pod hradem Okoř kousek od Prahy.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Den na rybářské baště v Unhošti bude plný pochoutek a zážitků

Unhošť – Český rybářský svaz Unhošť pořádá v sobotu od 14 do 24 hodin Den na rybářské baště. Příjemné setkání se už potřetí uskuteční v areálu na sádkách v Unhošti nedaleko rybníka Bulhar.

Na silnici mezi Veltrusy a Neratovicemi se srazila dvě auta

Mělnicko - Na silnici II/101 mezi Veltrusy ve směru na Neratovice se stala v pátek ve 13.25 hodin dopravní nehoda dvou vozidel. Na mostě nad dálnicí D8 se  srazilo osobní vozidlo s dodávkou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení