VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Kladensku skončily zápisy do mateřských škol

Kladensko-Celkem přišlo na Kladensku k zápisu 767 dětí. Přijato bylo pouze 557.

1.4.2008
SDÍLEJ:

Ředitelka MŠ v Lánech při zápisu provedla rodiče s dětmi celým interiérem budovy.Foto: Deník/Jana Nováková

Ve čtvrtek a pátek se konal zápis dětí do Mateřské školy v Lánech. Již od deseti hodin bylo v prostorách místní školky živo. Děti společně s rodiči byly provedeny ředitelkou školy celým komplexem včetně tříd, sociálních zařízení, jídelny i šaten. Předškoláčci měli dostatek času seznámit se se školním prostředím, hračkami, stavebnicemi a atrakcemi.

Ve dvou dnech zápisu se přihlásilo do místní mateřinky devatenáct dětí. „Zatím o otevření další třídy neuvažujeme,“ uvedla ředitelka MŠ Lány Miluše Vaněčková. Doposud je v mateřské škole kapacita šedesát pět dětí ve věku od tří do šesti let.
Hlavním zaměřením Mateřské školy v Lánech je vést děti k pochopení sama sebe a života na zemi. Naučit je postojům, které spočívají v úctě ke zdraví a praktickým dovednostem chránícím zdraví. Školka nabízí výuku anglického jazyka, zvýšenou péči v oblasti logopedie, výtvarný a keramický kroužek i hru na flétnu.

V minulých dvou týdnech se konaly zápisy do mateřských škol na celém Kladensku. Pro budoucí školní rok bylo podáno celkem 982 žádostí o umístění dětí, z toho 215 rodičů přihlásilo své děti do více školek najednou. Celkový fyzický počet těch, které se dostavily k zápisu, činil tedy 767. Přijato bylo 557 dětí.

V prvním kole jsou přijati pouze zájemci z kladenského okresu, upřednostňovány jsou matky pracující před mateřskou dovolenou. Rodiče, jejichž děti dosud nedosáhly věku tří let a i přesto je chtějí do školky přihlásit, jsou většinou nuceni žádat o umístění dítěte až v kole druhém a to pouze v případě existujících volných kapacit. Z těchto důvodů vznikl rozdílný počet 210 dětí přihlašovaných a přijatých.
Celková kapacita dvaceti osmi mateřských školek na Kladensku činí 1776 míst. Děti jsou umisťovány v mateřinkách od věku tří let. V případě, že dítě dosáhne požadovaného věku až v průběhu nastávajícího školního roku, může rodič podat odvolání, na jehož základě je dítě možné umístit i ve věku nižším. O umístění rozhoduje individuálně ředitelka mateřské školy.

V současnosti není zatím nabízená kapacita kladenských školek naplněna. Obsazení zbývajících 53 volných míst bude již záležet na rozhodnutí každé mateřské školy. Tak dostanou šanci i děti mladší tří let, matky na mateřské dovolené a mimokladenští rodiče.
„Dnes se bude konat velmi důležité jednání o možném zvýšení kapacit mateřských školek v kraji,“ uvedl včera náměstek primátora města Kladna Antonín Kajgr. „Hlavním důvodem je nabídnout více míst pro uspokojení zájemců mladších tří let, mimokladenských i matek na mateřské dovolené,“ dodal. Otevření nových tříd v mateřských školách závisí samozřejmě zejména na finančních možnostech. Investice do zbudování, zařízení a vybavení dvou tříd může přesáhnout i milion korun.

Finančně náročnější i jsou provozní náklady mateřských škol vůči základním školám. Jedno dítě v mateřské škole vyjde město až na deset tisíc korun ročně. V základní škole se jedná jen o polovinu.

Autor: Jana Nováková

1.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Zloději kradli oblečení, nářadí i toaletu

Jak se žena do vody dostala, policie vyšetřuje. Více napoví nařízená pitva.
AKTUALIZOVÁNO
3

V Kladně byla nalezena ve vodní nádrži utonulá žena

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Kladno – Dobrá zpráva pro fanoušky hokejových Rytířů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení