VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Menší obce bojují s chodníkovým zákonem

Kladensko - Ve Smečně a Velvarech spoléhají na solidaritu obyvatel. V Kmetiněvsi se nic nezměnilo.

18.12.2009 6
SDÍLEJ:

Karlu Syberovi odklízení sněhu nevadí. Důležité pro něj je, že již za chodník před svým domem neručí. Pokud by se zde někomu něco stalo, následkům, třeba žalobě od zraněného, by čelila obec. Foto: Deník/Matěj Říha

Sníh opět v noci ze čtvrtka na pátek zavalil ulice měst a obcí v regionu. Karel Sybera z Libušína už po deváté hodině ráno dobrovolně začal s úklidem chodníku nacházejícím se před jeho domem. Odhrabávat sníh by přitom kvůli novému zákonu vůbec nemusel. Postarat by se o to totiž měla obec.

,,Pro mě je důležité, že už za stav chodníku neručím. Ale i tak si myslím, že by si měl sníh každý odklidit sám,“ uvedl Sybera, jenž je jedním z mnoha obyvatel menších měst, který tak učinil. O samotný úklid se v Libušíně starají pracovníci, jež zaměstnal místní obecní úřad. O službách externí firmy zde neuvažovali.

Podle starosty Vladimíra Eichlera se zde v těchto dnech na úklidu pracuje od rána do večera. ,,Nejdřív uklízíme silnice, které jsou z kopce, a pak se soustředíme na rovné úseky. Co se týče chodníků, tak sníh nejdříve mizí v těch, jež vedou k mateřské škole, obchodům nebo zdravotnickému středisku. Následně se uklízí v dalších lokalitách,“ popsal starosta Libušína.

Někde spoléhají na solidaritu obyvatel

Trochu jiná situace je například ve Smečně nebo Velvarech. V těchto obcích například požádali obyvatele o solidaritu. Na úklid totiž nejsou peníze. Smečenská starostka Pavla Štrobachová vysvětlila, že na kritických místech a v hlavních ulicích jsou rozmístěny nádoby se solí a pískem.

,,Je zima a k ní padání sněhu patří. Po jednání zastupitelstva jsme vydali výzvu, v níž spoléháme na solidaritu obyvatel. Jsme toho názoru, že kdo sníh uklízel dodnes, bude ho uklízet i nadále. Další lidi jsme nenajímali, jelikož si to z finančních důvodů nemůžeme dovolit. Rozumný člověk to snad pochopí,“ řekla Štrobachová.

I tak zde v ulicích sníh odklízejí tři pracovníci, které získali z úřadu práce. ,,Mysleli jsme si, že využijeme také institutu veřejné služby, ale lidé zkrátka pracovat nechtějí. V případě, že by v noci napadlo půl metru sněhu, tak jsme předběžně domluveni se soukromníkem, že by nám pomohl odklízet s traktorem a velkou radlicí,“ dodala starostka.

Zastupitelé Velvar po posledním zasedání místní obyvatele vyzvali, aby pomáhali s úklidem chodníku tak, jako tomu bylo dosud. ,,Není v silách města okamžitě po spadu sněhu zajistit úklid všech chodníků včetně přilehlých částí města, kde zákon platí stejně. Věříme, že to občané pochopí,“ informovali Velvarští prostřednictvím internetových stránek.

Zákon situaci vůbec nezměnil

Naopak spokojenost panuje třeba v Kolči a Kmetiněvsi. V těchto obcích se toho totiž oproti předchozím rokům moc nezměnilo.

Starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil informoval, že se o úklid sněhu starají pracovníci zaměstnaní úřadem již několik let. ,,Nový zákon nám problémy nenadělal, jelikož již několik let sníh uklízejí naši zaměstnanci, kteří u nás pracují celoročně. Na podzim shrabávají listí, v létě se starají o zeleň a v zimě dělají úklid sněhu. Žádné velké problémy tady nemáme. O chodníky je postaráno,“ pochlubil se starosta. V případě skutečné kalamity by jim zde pomáhal soukromník s traktorem a radlicí.

V Kolči zase musejí uklízet jen pár chodníků na návsi. Mnoho jiných zde totiž ani není. ,,Na návsi máme pouze několik chodníků, které uklízí technická četa obce. Co se týče úklidu komunikací, tak máme smlouvu s třebusickou firmou, která nám traktorem s radlicí silnice protahuje. Dá se říct, že to u nás funguje tak jako dříve,“ konstatoval starosta Radek Moulis.

Autor: Matěj Říha

18.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení