Do boje za reputaci svého podniku a také za spravedlnost se před několika dny vydal majitel solárního studia Lacinovka v Kladně Jaroslav Mareš. Právě jeho studio se totiž před nedávnem objevilo na černé listině solárií po kontrole České obchodní inspekce (ČOI). Informace o chybě na jednom z jeho přístrojů totiž ČOI zveřejnila až půl roku poté, co se kontrola uskutečnila a majitel ji přitom odstranil zhruba do měsíce po návštěvě inspektorů.

Podle Marešových slov se kontrola ČOI v solárním studiu uskutečnila na konci září loňského roku. „Všechna solária až na jedno prošla bez problémů. U tohoto přístroje mi však bylo vytčeno, že normy ozáření přesahují povolený limit. Problém však nebyl na mé straně, nýbrž v tom, že zařízení mi bylo dodáno s přednastaveným vyšším výkonem. Přístroje totiž nejsou vyráběny jen pro země Evropské unie, která má stanovena svá kritéria, ale i pro ostatní státy, kde jsou limity ozařování jiné,“ uvedl Mareš.

Po kontrole mu pak inspektoři vymezili lhůtu tři měsíce na to, aby chybu odstranil. „Proto jsem kontaktoval svého dodavatele a ten přístroj do konce října přenastavil na limity požadované ČOI. Inspekci jsem o nápravě, kterou jsem zdokladoval, informoval 4. listopadu a její pracovníci mi odpověděli, že zprávu obdrželi a ještě přijedou na kontrolu,“ řekl majitel solárního studia.

Inspektoři se podle jeho slov do Lacinovky skutečně vrátili, ale až 19. ledna. „S sebou si přivezli ty dokumenty, jež jsem jim poslal, ale měřicí přístroj na kontrolu záření ne. Na schůzku jsem si pozval i svého dodavatele, který měl zařízení při sobě, a proto inspekci nabídl, že jim ho půjčí. Oni to ale odmítli s tím, že ještě přijedou,“ sdělil Mareš.

Majitel solárního studia tak byl přesvědčen, že je vše v pořádku, a proto ho velmi nepříjemně překvapilo, když se jeho studio objevilo na seznamu, který ČOI uveřejnila jako soupis závadných.

Jaroslav Mareš totiž tvrdí, že ho prezentování této informace poškodilo. „V dnešní době, kdy bojujeme o každého klienta, je to velmi nepříjemné. Odhaduji, že od té doby, co byl seznam uveřejněn v médiích, jsem přišel tak o třetinu klientů. Když už mě na černou listinu dali, a to i přesto, že jsem změnu nastavení provedl již před několika měsíci, chtěl bych, aby ČOI informovala i o tom, že bylo vše dáno do pořádku,“ dodal majitel studia Lacinovka.

Mluvčí ČOI Tomáš Vozáb k problému sdělil, že zveřejněné výsledky jsou z akce, která trvala v období od 28. září do 2. října 2009. „V té době inspektoři v tomto solárním studiu chybu skutečně objevili, a proto byl podnik na seznamu zveřejněn,“ uvedl Vozáb.

Ten také sdělil, že do doby, než bude provedeno kontrolní měření, nemůže ČOI zařízení označit za nezávadné. „Majitel studia nás už v tomto směru kontaktoval a termín další kontroly byl stanoven na 4. března,“ upřesnil.

Naději na veřejnou nápravu reputace v takovém rozsahu, jakou mu však zveřejnění na černé listině způsobilo, už ale majitel solárního studia Lacinovka nemá. Podle Vozába totiž ČOI výsledky následných kontrol už neprezentuje. „Pokud by bylo vše v pořádku, majitel od inspektorů obdrží protokol, a ten pak může prezentovat třeba svým klientům v provozovně,“ dodal mluvčí ČOI.