VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé spalovnu ve Velké Dobré odmítají, mají strach

Velká Dobrá - Pilotní a demonstrační linka na likvidaci odpadů vakuovou pyrolýzou, která by měla začít fungovat na poli u Velké Dobré (v areálu stávajícícho autovrakoviště), je dlouhodobě trnem v oku nejen místním obyvatelům, ale i lidem ze Družce, Braškova a Valdeku.

7.3.2011 10
SDÍLEJ:

PODNIKATEL Karel Prokeš (vlevo) bojuje za zprovoznění likvidační linky na pozemcích ve Velké Dobré již druhým rokem. Stále se mu ale nepodařilo přesvědčit místní obyvatele ani zastupitele o nulových rizicích prosazované vakuové pyrolýzy.Foto: Foto: Deník/Kateřina Husárová

Kvůli tomu, že mají obavy, aby ovzduší nebylo zamořeno jedovatými zplodinami z pálení pneumatik a automobilových plastů, sepsali dokonce petici, kterou odeslali na krajský úřad.

Případ od loňska sleduje i Kladenský deník. Protože stejné zařízení v České republice neexistuje, průzkum je zdlouhavý, spuštění spalovny dosud nebylo povoleno a stále se zkoumá její možný negativní vliv na životní prostředí.

Co nevidět by už linka prý ale měla dostat zelenou. Zařízení je již zkompletováno ve výrobní halea připraveno ke spuštění. Právě toho se místní nejvíce bojí. Do záležitosti se proto v uplynulých dnech opakovaně vložili starostové Velké Dobré a Družce. Společně s Kladenským deníkem se zúčastnili na místě schůzky s majitelem likvidační linky – podnikatelem Karlem Prokešem, který technologii v hodnotě 18 milionů korun, s návratností investice zhruba do čtyř roků, přítomným představil.

„Rád bych veřejnost uklidnil a vysvětlil, že tu lidé nebudou mít páchnoucí jedovaté svinstvo, které by jim mohlo škodit. Vakuová pyrolytická linka, je sice podle právníků zařazena mezi spalovny, ale dochází v ní pod sníženým tlakem a bez přístupu vzduchu k bezpečnému rozkladu vloženého uhlíkového materiálu,“ řekl podnikatel Prokeš.

Ve Velké Dobré chce likvidovat staré pneumatiky a zbavit tím republiku zamoření. Do budoucna bude požadovat povolení likvidace i dalších materiálů. Ani nárůst dopravy prý nehrozí, do místa denně přijedou maximálně dvě až tři avie.

„Všichni, kteří nám dodnes nevěří, se mohou přijít přesvědčit na vlastní oči. Den otevřených dveří pořádáme dvanáctého a šestadvacátého března od desetí do šestnácti hodin,“ dodal podnikatel.

I podle jeho spolupracovníků je likvidační linka místními lidmi odmítána údajně především z neznalosti. To je zřejmě zapříčiněno z části i tím, že zařízení tohoto typu existuje nejblíže v Americe daleko od obytné zóny.

Desítky argumentů podnikatele jsou i tak málo platné proti námitkám starostů, kteří se jednoznačně obávají o budoucnost svých obyvatel. „Bojím se , že když jim to zde úřady povolí, stačí jen nedodržení technologické kázně a ve spalovně zlikvidují, co je napadne.

Nikdo to už neuhlídá. Neumím si představit, kdo by rozjetý provoz následně zakázal. Věřím tomu, že stejně jako v mnoha jiných případech, by se přestupky řešily maximálně pokutami a naši lidé tu dýchali jedy,“ upozornil na možný problém jeden z odpůrců spalovny starosta Družce Zdeněk Kofent.

Připomněl i to, že v případě havárie je první obytné stavení vzdáleno od linky jen pár desítek metrů, v těsném sousedství se nachází rychlostní komunikace I/6 a benzinová čerpací stanice.

Přestože argumenty a obhajoba pyrolitické linky z úst podnikatele Karla Prokeše zní jasně, o její stoprocentní bezpečnosti nepřesvědčil zatím ani starostu obce Velká Dobrá Zdeňka Noska, která sousedí s provozem nejblíže.

„Pro nás je důležité mít stoprocentní jistotu, že se nemůže v budoucnu nic špatného stát a do ovzduší nebudou z pyrolýzy unikat jedy. V každém případě budeme čekat na výsledky průzkumu vlivu na životní prostředí.

Pokud mohu mluvit za zastupitele, nesouhlasíme s tím, aby tady pyrolýzní jednotka byla. Proti spuštění provozu se staví i místní občanské sdružení. Až budou známy výsledky EIA a dokončený posudek, mělo by se uskutečnit finální projednání s úředníky z kraje i ostatními zúčastněnými osobami.

Rádi bychom to skutečnili u nás v kulturním domě. O likvidační lince na odpad bychom rádi jednali na dnešním zastupitelstvu,“ sdělil včera Kladenskému deníku starosta Zdeněk Nosek.

„Když jsem se pana Prokeše zeptal, jestli by si to postavil vedle svojí zahrady, řekl mi, že je to nekorektní otázka. Dále jsem ho ještě v prosinci upozornil na to, aby nedělal žádné nevratné kroky, dokud nebude vše odsouhlaseno.

Řekl mi, že nevratným krokem je stavební povolení, které už kdysi obdržel a na základě toho objednal, nakoupil a nainstaloval zmiňovanou technologii,“ doplnil starosta Nosek.

Stejně jako ostatní se nemůže trvale zbavit dojmu, že vše kolem spalovny se od počátku děje záměrně s co nejmenším rozruchem. Ať už je pyrolýzní jednotka, která nyní stojí v hale na poli u Velké Dobré, naprosto bezpečná či nikoli, rozhodující bude v konečné fázi lidský faktor.

Pokud nebude dodržen technologický postup a do zařízení se dostane jiný vstupní produkt a v jiném objemu, než pro jaký je určen, důsledky mohou být katastrofální. Stejně jako u všech lidských a technických činností.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
7.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Starosta Zálezlic Jiří Čížek.
61

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Kapela Čechomor ve Slaném v letním kině
28

Čechomor ovládl slánské letní kino

FESTIVAL OKOŘ: Hvězdnou sestavu doplní Marta Jandová a Eddie Stoilow

Střední Čechy - Miro Žbirka, MIG 21, Václav Neckář, No Name, Marek Ztracený & Marta Jandová, Eddie Stoilow, Vypsaná fiXa – to jsou skutečné legendy české populární hudby, které vystoupí v sobotu 19. srpna na malebné louce pod hradem Okoř kousek od Prahy.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Den na rybářské baště v Unhošti bude plný pochoutek a zážitků

Unhošť – Český rybářský svaz Unhošť pořádá v sobotu od 14 do 24 hodin Den na rybářské baště. Příjemné setkání se už potřetí uskuteční v areálu na sádkách v Unhošti nedaleko rybníka Bulhar.

Na silnici mezi Veltrusy a Neratovicemi se srazila dvě auta

Mělnicko - Na silnici II/101 mezi Veltrusy ve směru na Neratovice se stala v pátek ve 13.25 hodin dopravní nehoda dvou vozidel. Na mostě nad dálnicí D8 se  srazilo osobní vozidlo s dodávkou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení