VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Stehelčevsí zněly o víkendu sirény

Stehelčeves - Hasiči ze Stehelčevsi slavili 125 let od svého vzniku. Zvuk sirén byl slyšet široko daleko. Tentokrát se ale k požáru nejelo.

20.6.2010
SDÍLEJ:

Oslavy založení HZS StehelčevesFoto: Foto: Břetislav Kostka

Úderem sobotní deváté hodiny daly sirény červených aut najevo, že oslavy začínají. I když přihlížejících diváků bylo poskrovnu, oficiální část s předáváním pamětních listů a medailí doprovázel vyznamenané v nažehlených uniformách potlesk. Mezi řadou dalších byl oceněný sedmasedmdesátiletý Karel Kalina, nejstarší dobrovolný hasič.

„Začínal jsem u hasičů v osmnácti letech a své začátky mám v dobré paměti. Rád bych se do té doby vrátil, ale jen co se týká mladosti. Tenkrát jsme taky soutěžili mezi sbory, ale žádné ceny ani diplomy jsme nedostávali. Šli jsme na pivo a tam se hecovali. Vzpomínám na hašení kravínu v obci v šestapadesátém roce. Během dvou let vyhořel dvakrát. Dneska bych rád pro hasiče zase něco dělal, ale už mezi ty mladé kluky nepatřím,“ řekl dojatý k slzám Karel Kalina. A jak to všechno vzniklo?

„Tehdy už chtěla vrchnost zajistit hasební bezpečnost v případě požáru. Sbor byl založen v roce 1885 a kronika popisuje i několik požárů. Naše obec patřila pod buštěhradské panství a to nařídilo mít hasební pohotovost. Obec musela zajistit koše, háky, žebříky, putny na vodu a povinností bylo přistavit pár koní k tažení stříkačky. Z této doby se zachoval pouze žebřík starý asi sto let.

Obecní pokladnu provoz dobrovolných hasičů něco stojí, ale určitě se to vyplatí. V posledních letech se dělá hodně s malými dětmi a myslím si, že to je přínos do budoucna,“ dodala v krátkosti starostka obce Jaroslava Štancová, jednatelka hasičů a vedoucí družstva Soptíků, tak zvané přípravky.

Poté se průvod vydal uctít památku padlých, kteří obětovali své životy v roce 1945. Odpoledne se slavilo na plné obrátky požárním sportem. Oproti dopoledni byla návštěva taková, jakou si oslava zaslouží.

A opět sirény, k požární nádrži se řítí červené auto, vybíhají hasiči v helmách, předvádí přítomným útok na oheň. Jak zápolí s ohněm předvedli i ti nejmenší. Důvod k radosti mělo družstvo Dobráků pod vedením Lumíra Štance. Ti získali pohár za první místo v soutěži za uplynulý rok a každý okusil, jak chutná pít z poháru.

„Stehelčeves se dost zvedla a je na dobré koleji, zaslouží si pochvalu. Dokonce mají soutěžní tým žen a vlastně chlapy hecují, ti se zdráhají chodit na soutěže. Jsou ale sbory, které stagnují. Bohužel v příštích dnech budeme rušit dva, obecní úřady nestojí o spolupráci. Pravým opakem jsou Dřetovičtí, jsou schopní a mají chuť pracovat i s dětmi, bohužel obec se nechová tak, jak by měla.

To nejsou jen požáry u kterých jsou hasiči první, ale vypomáhají při přírodních katastrofách. Hasiči neodmlouvají a dělají, ale když něco potřebují, jsou na posledním místě. Bylo by dobré změnit legislativu, aby byly pro dobrovolné hasiče stanoveny podmínky. Budoucnost hasičů je si vychovávat svoji mládež,“ dodal starosta OSH Kladno Oldřich Zuska.

Oslavy uzavírala večerní zábava za přispění kapely J. Hory. Každý v sále si brousil zuby na hlavní cenu v tombole. Škoda, žádný z hasičů si živé selátko neodvedl.

AUTOR: Břetislav Kostka

Místo události:
20.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení