Když na chvíli zavřete oči, můžete být ve své fantazii kdekoliv. Třeba na ledopádu Khumbu pod Everestem se sirem Edmundem Hillarym nebo na vrcholu K2 s Radkem Jarošem.

Náměstí 8000 m n.m.


Když jste navíc žákem některé základní školy ve Slaném, můžete svůj výstup na osmitisícovku začít na lezecké stěně přímo na náměstí a ještě si k tomu Radka Jaroše nechat podepsat. To proto, že právě na slánském Masarykově náměstí byl otevřen projekt Lezení do škol Není to tak úplně náhodou…

Slaňáci a hory

Naše město má k horolezectví a k himálajským expedicím na osmitisícovky vřelý vztah vyvolaný nadšenci, kteří se v oblasti Nepálu a Tibetu pohybovali. Jednak jako individualisté (třeba náš starosta Ivo Rubík) nebo jako členové českých expedic na nejvyšší hory světa.

Na první české expedici Everest 1994 byl vynesen slánský znak až do prvního výškového tábora na ledovci Rongbuk (Radek Jaroš byl na této expedici poprvé v Himálaji), na expedici Lhotse 1999 byl vynesen kus slánské země přes ledopád Khumbu a do města se vrátilo několik kamínků ze základního tábora pod Everestem. Horolezectví ve Slaném žije velmi aktivně - například instruktor Jiří Žák má za sebou mnoho kvalitních výstupů po celém světě a působí jako alpský horský průvodce.

Od nápadu k činům

Není proto divu, že právě Jirka byl iniciátorem vybudování první umělé lezecké stěny ve Slaném a spolu s Fit Studiem Jitka se stará o dětský lezecký oddíl. Ten má v současné době 58 členů ve věku od 6 do 16 let, ale hlásí se další.

Ovšem každý správný horolezec jednak spolehlivě jistí dole svého kamaráda, ale zároveň uvažuje o nové cestě vzhůru. A tak Jirka s partou přátel vymyslel a realizoval nápad Lezení do škol. Projekt, který na slánském náměstí jako kmotr odstartoval Radek Jaroš dnes nejslavnější novodobý český horolezec. A pořád prima pohodový kluk.


Jirko, jaká je filozofie projektu? Jaké máš ambice a jak vidíš budoucnost lezení nejen ve Slaném?

Tento projekt je ojedinělý a jeho úkolem je seznámit děti s tímto druhem sportu. Využívá jejich přirozenou touhu někam lézt a šplhat. Učí je sebekázni, týmové spolupráci, vytrvalosti a obratnosti.

Tedy tomu, co dnes citelně chybí současné dospělé i dospívající populaci. V tuto chvíli bude zdarma využíván školami a školkami ve Slaném. Budou mít k dispozici lezecké profily i dopadiště. Naši instruktoři zaškolí odborníky, vystudované pedagogy - tělocvikáře tak, aby mohli bezpečně lezení na stěně provozovat sami ve škole. Pochopitelně bude k dispozici i náš technický servis pro stěny. Jednou za rok plánujeme uspořádání jakési olympiády.


Plánujete lezení i v jiných městech kromě Slaného?

Do dvou let bychom projekt rádi spustili v deseti místech České republiky. Patronem celého projektu se stal český horolezec Radek Jaroš, který společně se starostou Slaného Ivo Rubíkem rozvázal lano, čímž celý projekt odstartoval.

Jirko, je někdo, komu bys rád za spolupráci a pomoc poděkoval?

Jsem moc rád, že nám Královské město Slaný a jeho starosta Ivo Rubík, který má k horám velmi niterný vztah, pomohlo jako partner. Investice do zdraví a pohody našich nejmenších občánků se vždycky vyplatí. Stejně tak bych rád poděkoval štědrým sponzorům.


Z čeho máš největší radost?

Máme radost z velkého ohlasu u slánské veřejnosti i našich partnerských měst například u Slobodného královského mesta Skalica. Mnoho lidí se nás ptá na podmínky projektu i vstupu do lezeckého kroužku. Najdete je také na stránkách Fit studia Jitka. To všechno, stejně jako pomoc města i kamarádů, je pro nás zavazující motivací pro další práci na projektu.

Co dodat?

Snad jen to, že jsme rádi, že jsme mohli také pomoci při slavnostním odstartování projektu. A přiznám se, že jsem taky na chvíli zavřel oči. Vybavilo se mi, jak jsem s kletrem plným cihel trénoval vynášky na Slánskou horu, jak jsme si s Radkem Jarošem dávali pivo v Káthmandu, setkání se sirem Edmundem Hillarym a Reinholdem Messnerem nebo přímý televizní přenos pod Everestem.

Ale každý může mít svůj Everest. To se týká všech, kteří jsou nebo nepřestali být dětmi. Sen, jejž začnete snít třeba na slánském náměstí, se může stát skutečností. A to je to nejcennější poselství, které našemu městu přináší Jirka Žák ve svém projektu Lezení do škol. Takže teď na chvíli zavřete oči…

AUTOR: STANDA BERKOVEC

O autorovi reportáže: Narozen 31. 5. 1956 ve Slaném. Bývalý reportér a moderátor Československého rozhlasu. Patří k takzvaným sedmi statečným, kteří odvysílali průběh Sametové revoluce. V roce 1995 získal cenu Českého literárního fondu za autorský rozhlasový pořad Svět v pohybu. 2001 Jako první novinář v historii se na motocyklu zúčastnil vytrvalostní Master Rallye. Účastník řady světových expedicí. Více na www.berkovec.cz