VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stomiky v Kladně sdružuje nový klub

Kladno -Karlovi z Kladenska je pětatřicet let. Je to muž, který by měl býtv plné síle života. Je ale to muž, jenž má po operativním zákroku proti rakovině tlustého střeva na břiše vylučovací vývod – tatk zvanou stomii.

3.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Adam Prentis

V České republice každoročně onemocní až 8000 lidí kolorektálním karcinomem, tedy rakovinou tlustého střeva a konečníku, polovina až dvě třetiny z nich na následky zemře. Řešením je většinou stomie, tj. vyvedení střeva či močovodu na povrch břicha, ovšem tento zákrok s sebou přináší mnohé životní komplikace, včetně společenského stigmatu a psychických problémů.

To se snaží řešit nedávno založený Klub stomiků ILCO Kladno. Regionální pobočka celostátního sdružení zatím čítá pětadvacet členů, ale předsedkyně výboru Lenka Čermáková doufá, že se počet ještě zvýší – v péči kladenské a slánské nemocnice je dohromadyzhruba osmdesát stomiků v rozmezí od pětatřiceti do pětadevadesáti let. Číslo navíc nezahrnuje pacienty praktických lékařů a dětské stomiky, o které se stará motolská nemocnice v Praze.
„Člověk se ocitne na pokraji společnosti. Má problémy v práci, problémy s přijetím, cítí se nepotřebný, špinavý,“ vysvětluje Čermáková. „Z fyzické stránky se o něj bezvadně stará nemocnice, lékaři, ale psychicky potřebuje podporu. Od toho je náš klub. Pořádáme pravidelné schůze, probíráme naše problémy. Plánujeme také společné výlety a pobyt v lázních.“

Kladenský magistrát přispěl klubu na kancelář, která bude otevřena veřejnosti 13. května na Květinový den, jehož letošní ročník je zaměřen právě na prevenci kolorektálního karcinomu.

„Je to běh na dlouhou trať,“ říká stomosestra Petra Bartošová z kladenské nemocnice. „Jednoznačně nejdůležitější je spolupráce a podpora rodiny. Člověk se stomií zažívá šok hned z několika důvodů. Prodělal nádorové onemocnění, klade si otázku, zda k něčemu bude, zda něčeho dosáhne. Těžko se s vývodem vyrovnává,“ doplňuje.

Přitom mnohdy by ke stomii ani nemuselo dojít, kdyby nemocný včas vyhledal lékařskou pomoc, respektive kdyby absolvoval preventivní testy.
Nebezpečí výskytu rakoviny tlustého střeva (popř. tenkého střeva) a konečníku ovlivňuje ze značné míry životospráva. Zdravá výživa, pohyb, omezené pití alkoholu a kouření – to vše snižuje riziko onemocnění. Česká republika v tomto směru drží nešťastné poslední místo, protože v poměru k obyvatelstvu má nejvíc případů kolorektálního karcinomu na světě.

A co Karel? Stomie není konec světa. „Pokud se s tím smíří, pokud se bude snažit a bude mít podporu, může fungovat úplně normálně,“ tvrdí Lenka Čermáková. „Posléze může dokonce sportovat, chodit na túry, hrát fotbal a tak podobně. Prostě žít dál.“ Autor: Adam Prentis

3.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
14

Právě jsme se narodili

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Slaný /FOTOGALERIE/ - Osmnáctý ročník slánského rockového open air festivalu Valník se uskuteční jako již obvykle poslední srpnový víkend v příjemném a útulném prostředí areálu letního kina ve Slaném. 

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení