Kritický nedostatek vody pociťují v těchto dnech obyvatelé mnohých obcí na Slánsku a Kladensku, kteří jsou zcela odkázáni na vlastní studny.
Kvůli tomu, že některé zdroje jsou na suchu, mají i Středočeské vodárny Kladno omezené možnosti při závozu vybraných lokalit pitnou vodou. „Vzhledem k tomu, že musíme denně vyřídit až patnáct objednávek, museli jsme vyhlásit stop stav. Všichni, kteří mají akutní potřebu oživit svoji studnu vodou, si ale mohou neomezeně přijet do areálu kladenských vodáren v ulici U Vodojemu, kde jim bude do vlastních nádob voda poskytnuta,“ uvedla mluvčí Středočeských vodáren Kladno Lenka Kozlová. Za jeden metr krychlový životodárné tekutiny zaplatí žadatel 32,49 korun včetně DPH.

„Nikdo by neměl být na naší základně odmítnut. Služba standardně funguje od sedmi do patnácti hodin a dále po individuální domluvě,“ doplnila Kozlová. Vzhledem k tomu, že některé oblasti jako třeba Horní Bezděkov na Bratronicku stejně jako tamní samota, kde trvale žijí manželé Lipinských, jsou střídavě bez vody pravidelně již několik let, nezbyde pracovníkům vodáren, než do těchto míst voznice s vodou pravidelně dopravovat. I když by se mohlo zdát, že postavení cisterny na dané místo momentální krizi ve vybrané lokalitě vyřeší, při vysokých letních teplotách je to nereálné. Cisterna nesmí stát na přímém slunci, protože ke znehodnocení vody dochází již za několik dnů. Vždy je lépe zalít konkrétní studnu a posílit tím vodní zdroj, aby se zamezilo stržení dalších pramenů,“ doplnila mluvčí Kozlová.

Přestože nedostatek vody sužuje také sadaře, dokáží na mnoha místech řešit tíživou situaci po svém. „Z šedesáti procent máme v sadech rozvedený izraelský kapkový systém, jenž dopraví ke kořenům až dva a půl litru vody za hodinu. Jen díky tomu, že jsme napojeni na slánský městský vodovod, můžeme letos zavlažovat. Naše studny, které máme ve Vítově, jsou totiž od května bez vody,“ uvedl majitel ovocnářské společnosti ve Vítově u Slaného Karel Dryák.