„Poprvé jsme se do soutěže přihlásili v loňském roce. Snažíme se, mimo jiné, aktivně přistupovat k obnově a udržování tradic a rozvíjet bohatý kulturně–společenský život vesnice a tím upevňovat sousedské vztahy i zájem lidí o dění v obci. Jsme rádi, že se loni našemu úsilí dostalo ocenění v podobě Modré stuhy právě za společenský život,“ uvedl lánský zastupitel a předseda kulturní komise Roman Havelka.

Dodal, že se Lány letos rozhodly jít do soutěže znovu, zkusit zaútočit na metu nejvyšší, Zlatou stuhu, a získat neopomenutelnou milionovou odměnu. „Povedlo se a je to zásluha všech aktivních místních obyvatel. Získané peníze použijeme na opravu chodníku na Slovanku,“ konkretizoval Havelka.

Zlatou stuhu převzal starosta obce Karel Sklenička. „Věříme, že budeme úspěšní i v celostátním kole této soutěže, protože my nebudeme reprezentovat jen obec Lány, ale i vás, kteří tu dnes sedíte, protože vy všichni se nějakým způsobem podílíte na životě ve Středočeském kraji a snažíte se, aby byl ještě lepší. V Lánech nyní pracuje jedenadvacet spolků, které udržují kulturně–společenský život na vysoké úrovni. Bez nich bychom my zastupitelé nezmohli vůbec nic,“ zdůraznil Sklenička.

V pátek se v Lánech sešli zástupci ministerstva pro místní rozvoj, ministerstva zemědělství, Středočeského kraje, přihlášených obcí a dalších organizací, které se na pořádání soutěže podílejí.

Kromě Modré, Bílé, Zelené a Oranžové stuhy byly předány vítězným obcím i další ocenění a diplomy. Zlatou stuhu dostanou Lány až v rámci vyhodnocení celostátního kola soutěže.

Ocenění z Lán si v pátek odvezly také další dvě obce z Rakovnicka: Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí získala obec Krakov. Diplom za péči o kulturní dědictví dostal městys Senomaty.

Oranžovou stuhu získaly Královice z Kladenska za spolupráci obce a zemědělského subjektu.

Modrou stuhu za společenský život si tentokrát vybojovala obec Ratměřice z okresu Benešov a Bílou stuhu za činnost mládeže obec Hlavenec z okresu Praha-východ.