VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na místo v domovech pro seniory si počkáte šest měsíců až rok

Kladensko - Bez přiznaného příspěvku na péči se vaše šance na umístění mnohonásobně snižuje.

19.3.2009
SDÍLEJ:

V pořadníku Domova Unhošť, poskytovatele sociálních služeb, je 130 žádostí a klient na umístění čeká zhruba mezi půl a jedním rokem.Foto: Archiv PSS Domova Unhošť

Populace stárne, ale co je podle odborníků horší, je její zdravotní stav. Domovy pro seniory jsou přitom zcela plné a v pořadníku každého z nich je minimálně kolem stovky žadatelů. V dnešní době je však stále pro více rodin nemožné se o svého nemocného staršího příbuzného postarat, a proto ho raději svěří do rukou specialistů.


Kladenský deník proto pátral za vás a obrátil se na několik zařízení na Kladensku se žádostí u umístění seniora. Jako předpoklad jsme přitom uvedli, že se nám jedná o 78letou babičku, která chodí pouze o berlích a potřebuje pomoc při denní hygieně nebo vstávání z postele.


„Každopádně by u nás umístěna mohla být, protože ani hole či vozíček nejsou problém. Nejsme přizpůsobeni pouze pacientům s těžkými psychózami jako Alzheimer nebo těžká demence. Tělesný handicap ale nevadí,“ uvedla ředitelka Poskytovatele sociálních služeb Domova Velvary Etela Urbanová.


Podle jejích slov je maximální čekací doba na místo v domově devět měsíců. „Samozřejmě se může stát, že to může být dřív. Máme přirozený úbytek, který neovlivníme. Žádosti evidujeme v pořadníku, ale ani ten občas není prioritní. Některé z nich totiž nejsou urgentní,“ doplnila ředitelka domova, jehož zřizovatelem je Středočeský kraj.


Žádost o umístění stejné babičky jsme přednesli i v Domově pro seniory v ulici Fr. Kloze v Kladně, jehož zřizovatelem je město. Podle ředitele Zdeňka Syblíka však nejsou tato kritéria zdaleka jedinými, na jejichž základě se o možném umístění do domova rozhoduje.


„Musíme u dotyčné paní udělat několik sociálních šetření. Jedním z nejdůležitějších přitom je osobní návštěva, kdy sociální pracovnice a vrchní zdravotní sestra posoudí prostředí, kde konkrétní osoba žije. Zjišťuje se, jaká míra závislosti u ní je, tedy zdali je v takovém stavu, že se o ni nemohou postarat příbuzní. Důležité jsou také bezpečnostní důvody, tedy aby osoba neohrožovala sebe ani lidi v okolí,“ nastínil ředitel.


Součástí tohoto průzkumu je podle něj také rozhovor s klientem. „Promluvíme s ním, jestli vůbec ví, kam a do čeho by šel a samozřejmě, jestli s tím souhlasí. Když vše vyhovuje, potom se podá samotná žádost. Budoucí klient také musí mít potvrzení o výši důchodu a rozhodnutí o příspěvku na péči. Je to pro nás směrodatné vzhledem k tomu, že jeho výše označuje klientův zdravotní stav. Čím vyšší příspěvek, tím větší pomoc potřebuje,“ upřesnil Syblík s tím, že kromě toho má každý domov ještě svá vlastní kritéria. Zde je to ku příkladu přednost obyvatel města Kladna. Podle ředitele se čekací lhůta na umístění v tomto domově pohybuje od půli do roka.


V pořadníku Domova Unhošť, poskytovatele sociálních služeb, je 130 žádostí a klient na umístění čeká zhruba mezi půl a jedním rokem.
„Vzhledem k uvedeným skutečnostem se domnívám, že tato babička je částečně soběstačná, ale je potřeba to posoudit přesně. K tomu nám slouží i zjišťování situace s příspěvkem na péči. Zákon nám sice neukládá, že nesmíme brát klienty, kteří ho nemají přiznaný, ale přihlížíme k tomu. Podle toho jaký stupeň klient má, víme, kam ho můžeme umístit,“ uvedl ředitel unhošťského domova Václav Kohlík.


„Jsme zařízení kraje a naši obyvatelé mohou být i od jinud než z Kladenska. Jsme spádová oblast i pro Prahu,“ dodal Kohlík.

Autor: Zuzana Vlková

19.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Zloději kradli oblečení, nářadí i toaletu

Jak se žena do vody dostala, policie vyšetřuje. Více napoví nařízená pitva.
AKTUALIZOVÁNO
3

V Kladně byla nalezena ve vodní nádrži utonulá žena

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Kladno – Dobrá zpráva pro fanoušky hokejových Rytířů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení