Obce však nepodepisují přímo povolení k průzkumu. „Ministerstvo životního prostřední nás kontaktovalo ohledně žádosti společnosti GET, jež by chtěla průzkumy provést,“ vysvětlil starosta Zlonic Rudolf Čížek.

„Žádost jsme projednali na zastupitelstvu. Tím, že nejsme proti průzkumu, jsme přeci nedali souhlas k těžbě,“ zdůraznila starostka nedalekého Dřínova Božena Goldová. Zde se podle starousedlíků dělaly průzkumy i dříve a lidé si nemyslí, že by těžba uhlí byla v budoucnosti reálná.

Výskyt uhelných zásob je vymezený. Na řadě je zjišťování jejich kvality. Společnost provádějící průzkumy musí brát ohled na životní prostředí i na majitele pozemků, pod nimiž se uhlí nachází. Bez jejich písemného svolení nesmí začít.

„Pro zahájení těžby je potřebné mít ukončená dvě nezávislá správní řízení. První se týká průzkumu, jenž může trvat i pět let. Teprve potom by se v novém správním řízení samostatně rozhodovalo o zahájení těžby,“ řekl Tomáš Pechar ze společnosti GET. Účastníky řízení by byli zástupci státních úřadů, obcí a různých sdružení.

Skutečnost, zda se zbylé zásoby uhlí na Slánsku směrem na Peruc jednou vytěží, nebo zůstanou pod zemí, tak zůstává hudbou budoucnosti.