Ještě dnes ve svých padesáti letech si Eva Nováková, původem z Lán, dobře vzpomíná na každou ránu, kterou od otce dostala. Na ponížení, jež cítila, a pocit absolutní bezmocnosti.

Dne 15. května 2008 bude ministryní Džamilou Stehlíkovou předloženo znění návrhu zákona, který by měl zakazovat tělesné tresty a upravovat jejich sankcionování.

“Nedovedu si představit, že tento zákon zamezí fyzickému trestání dětí. Rodiče si budou na veřejnosti dávat pozor, ale v domácím prostředí se nejspíš nic nezmění,“ uvedla vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví kladenského magistrátu Marie Vacková.
Statistiky týraných dětí pro Kladno a spádové oblasti vypovídají o případech, které byly již prošetřovány policií. Ačkoliv jejich počet není alarmující, jedná se pouze o špičku ledovce. V roce 2006 bylo evidováno osm tělesně a psychicky týraných dětí. Jedná se zejména o děcka do patnácti let. Ze 40 procent pochází z úplné a v 60 procentech z neúplné rodiny. Ve čtyřech případech bylo dítě týráno matkou, v dalších dvou oběma rodiči a ve dvou partnerem matky.

„Pro některé děti se může toto ustanovení stát účinnou zbraní proti rodičům. Nejedná se pouze o zneužívání ze strany dětí, ale také ze strany blízkých, sousedů či známých. Doposud se již mnoho takových případů stalo. Na základě anymního udání o týrání dítěte jsme počaly šetření. Jelikož jsme v rodině nenašli žádná fakta, která by obvinění prokazovala, případ jsme zastavili. Rodina si ovšem nechala anonym grafologicky posoudit a zjistila, že udavatelem byla tchyně,“ doplnila Vacková.

Případů vznášejících neoprávněná obvinění a zneužívajících zákona je dnes mnohem více než oprávněných. V deseti případech bývá většinou pouze jedno udání založeno na pravdě.

Velmi důležité je také umět rozlišit týrání a trestání. Za trestání dítěte je považováno určité výchovné plácnutí či pohlavek. Záležitost jednorázová, občasná, ne však dlouhodobá. V případě týrání se jedná o opakující se skoro každodenní fyzické, psychické či sexuální ubližování dítěti.
Doposud je ochrana dětí upravena v občanském zákoníku, Deklarací práv dítěte, Úmluvou o právech dítěte, zákonem o rodině a v nejkrajnějších případech též v trestním zákoníku. Fyzické tresty i týrání dětí jsou zakázány, nebyly ale zatím stanoveny žádné sankce za porušení těchto předpisů.
„Okolí nesmí být nevšímavé. Kdokoliv může kdykoliv nahlásit případné podezření týrání dítěte na policii,“ dodává Marie Vacková.