VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vakcíny proti prasečí chřipce zatím nejsou použitelné

Kladensko - Pracovníci záchranné služby Středočeského kraje zjistili, že čísla šarží na ampulích a dokumentech nesedí. Jestli tedy mají skutečně očkovací látku proti viru A/H1N1, zatím není jisté.

25.11.2009 1
SDÍLEJ:

Šarže na ampulích ve všech očkovacích centrech Středočeského kraje se neshodují s čísly šarží jak na dodacím listě, tak i na identifikačních štítcích vakcíny. Ty se po aplikaci očkovací látky vlepují do zdravotnické dokumentace pacienta. Foto: USZSSK

Při dlouho avizovaném začátku očkování proti viru A/H1N1, tedy prasečí chřipce, došlo k dalšímu zdržení. Přesto, že mnozí praktičtí lékaři a speciálně zřízená očkovací centra včetně záchranářů už vakcíny v uplynulých dnech konečně dostali, právě pracovníci středočeské záchranné služby ve středu upozornili, že s očkováním začít nemohou.

Šarže, tedy čísla na ampulích s vakcínou, ve všech očkovacích centrech Středočeského kraje se totiž neshodují s těmi na dodacím listě. Zjednodušeně řečeno: není vůbec jisté, zda ve vakcínách je skutečně očkovací látka proti prasečí chřipce.

Ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek sdělil, že při kontrole dodaných vakcín, které záchranka obdržela v uplynulých dvou dnech, zjistili, že šarže na ampulích ve všech očkovacích centrech Středočeského kraje se neshodují s čísly šarží jak na dodacím listě, tak i na identifikačních štítcích vakcíny, jež se po aplikaci očkovací látky vlepují do zdravotnické dokumentace pacienta.

„Bohužel to není problém několika kusů, ale celé dodávky. Podle našich informací je stejná situace i u některých praktických lékařů, již vakcínu obdrželi, a to nejen ve Středočeském kraji,“ řekl Houdek.

Vedení územního střediska záchranné služby pověřeného organizací vakcinačních center, proto i kdyby mělo k dispozici seznamy osob, které by měly být očkovány, do vyjasnění situace očkovat nebude. „Dosud tedy očkování neprovádíme a snažíme se další postup projednat s Ministerstvem zdravotnictví České republiky,“ dodal ředitel středočeské záchranky.

Podle informací Kladenského deníku však asi mýlka v dodávce ve skutečnosti až takový problém znamenat nebude, protože lidé o dobrovolné očkování proti prasečí chřipce nemají velký zájem.

„Podle našich zjištění by se naočkovat nechalo pouze kolem pěti procent záchranářů. Já osobně se očkovat určitě nenechám. Podle odborníků jsou projevy této chřipky totiž úplně stejné jako u té běžné. Navíc jsem někde četla, že když je člověk očkován proti nějakému jinému typu chřipky, mělo by fungovat i proti té prasečí a já očkována jsem,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

Problémům s očkováním proti viru A/H1N1 však ani tak není konec. I kdyby totiž dodané vakcíny byly použitelné, záchranáři zatím nemají k dispozici ani seznamy osob, kterým by vakcína měla být aplikována.

Slova Martina Houdka potvrdili i ti praktičtí lékaři, kteří již vakcíny s očkovací látkou obdrželi. Mezi nimi je i Jindřich Franc ordinující v Kladně. „Ampule s očkovací látkou jsme dostali včera a začali jsme objednávat pacienty. Bohužel se i u nás vyskytla chyba. Dnes se chystám volat do vakcinačního centra a tam problém musíme konzultovat. Termíny očkování už zase rušíme,“ sdělil Franc.

Praktická lékařka Blanka Kučerová ze Slaného oproti tomu uvedla, že vakcíny zatím vůbec nedostala. „Kontaktovali nás v pondělí s tím, že do konce týdne bychom očkovací látku měli dostat. Dostaneme vakcínu pro deset pacientů. Na čísla šarží si určitě dám pozor. Zatím nemáme ani Tamiflu, které by mělo přijít spolu s očkovací látkou,“ řekla Kučerová.

Příkazy ministerstva zdravotnictví sice zatím hovoří tak, že děti se proti prasečí chřipce neočkují, ale lék Tamiflu praktičtí lékaři pro děti a dorost dostanou. Slánská pediatrička Jana Opatová však Kladenskému deníku sdělila, že tablety zatím nemá k dispozici.

Autor: Zuzana Vlková

25.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení