VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Varhany ohlodaly krysy a zub času, zachrání je Oldřich Čech

Dřínov - Památky chráněné zákonem, mezi které patří i hřbitovní kostel ze 14. století ve Dřínově u Zlonic, mají jistou garanci, že je nadobro neohlodá zub času. Hůř už jsou na tom ale historické předměty, které sice také hodně pamatují, nicméně, zákonná ochrana se na ně nevztahuje. Mezi takové patří i varhany v kostele svatého Lukáše ve Dřínově. Ty se proto rozhodl zachránit Oldřich Čech.

23.1.2015
SDÍLEJ:

Oldřich Čech opraví dřínovské varhany na vlastní náklady, aby už o Vánocích mohly poprvé zaznítFoto: Deník/Kateřina Husárová

Datum výroby varhan je odhadováno na přelom devatenáctého a dvacátého století. Více než zub času se o postupnou devastaci nástroje postaraly zuby krys a kun, které si na něm pochutnávaly.

Výsledkem jsou ohlodaná dřevěná táhla ovládající píšťaly varhan, stejně jako prožrané kožené měchy. Přitom by stačilo poměrně málo, aby se zvuk varhan mohl kostelem opět rozléhat.

Peníze na opravu chybí

Poněvadž historický nástroj pochází z dílny králických mistrů a církev na jeho opravu nemá peníze, rozhodl se přiložit ruku k dílu místní truhlář a řezbář Oldřich Čech. Jelikož má řemeslník bohaté zkušenosti s restaurováním starých dřevěných věcí, čemuž se přiučil od starousedlíků právě v Králíkách na Orlickoústecku, provede opravu varhan rád a na vlastní náklady.

Nabídku soukromníka vítá i starostka obce Božena Goldová. „Kostel není používaný pro bohoslužby, ale scházíme se v něm při vánočních koncertech. Napadlo nás, že bychom mohli varhany uvést do chodu, na které se nehrálo snad padesát let," řekla starostk

„Už při první prohlídce mi bylo jasné, že je nástroj místy dost poškozený, ale zase to není taková katastrofa, aby se s tím nedalo nic dělat. Protože mám doma staré nástroje vhodné pro opravu i klihy, kterými se to původně lepilo, mám šanci dát varhany do původního stavu tak, jak to dělávali staří mistři," říká Oldřich Čech.

Nalezené píšťaly

Protože před časem dřínovský kostelík navštívili zloději, museli se starostkou nejprve pohledat pár píšťal, které se při jejich řádění zatoulaly. Naštěstí je neodnesli daleko. Nejspíše pro ně neměly takovou cenu jako oltářní obraz či křížová cesta, kterou ukradli.

Církev a úřad

„Abychom dostáli všem pravidlům, spojila jsem se slánským děkanem Pavlem Táborským, do jehož farnosti náš hřbitovní kostelík náleží. To, že chceme varhany opravit, nadšeně uvítal a stejně jako my je rád, že nebudou dále chátrat," potvrdila starostka Dřínova Božena Goldová, která je ve vedení obce už třetí volební období.

Dobrovolný počin Oldřicha Čecha hodnotí kladně také vedoucí odboru Památkové péče Městského úřadu ve Slaném Vladimír přibyl: „Kostel je pochopitelně chráněná památka, varhany nikoli. Práci pana Čecha znám, protože už ve Slaném nějaké věci restauroval. Jeho aktivitu vítám. Nástroj jistě opraví šetrným způsobem, což bude jedině prospěšné," řekl.

Snad do Vánoc

Vzhledem k tomu, že Oldřich Čech má vlastních zakázek celoročně mnoho, dřínovské varhany bude opravovat ve volném čase. „Paní starostka by bývala ráda, kdyby se mi je podařilo zprovoznit do Velikonoc.

Vím, kolik mě čeká práce, takže to tak rychle slíbit nemohu. Celý nástroj musím vyčistit, zbavit ho hmyzu, ekologicky ho ošetřit i proti dřevokazným houbám a poškozené komponenty opravit nebo vyrobit, budu rád, když se mi dílo podaří dokončit do Vánoc," dodal Čech.

Zajímavostí pro něj je prý i to, že původní nástroj vyrobili staří mistři v již zmíněné obci Králíky na Orlickoústecku. „Sice jsem narodil ve Slaném a nyní bydlím ve Dřínově, ale od svých čtyř let jsem až do dospělosti žil v Králíkách, kam se maminka podruhé provdala za tamního dětského lékaře Jiřího Suchomela.

To, že jsou dřínovské varhany dílem tamních mistrů, od nichž jsem se učil starým řezbářským technikám, je velká náhoda a pro mě příjemná motivace. Rád bych také, aby je poprvé odzkoušel právě doktor Suchomel, protože hraje moc pěkně," uzavřel Oldřich Čech.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
23.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Rozbitá výloha, vykradené auto i opilá cyklistka

Ilustrační foto

Trenér kladenské U19 Brabec má ze sezony obavy

Bezohledný řidič ohrožoval lidi, policie proto žádá o spolupráci

Kladno – Kladenští policisté žádají občany o spolupráci. Hledají poškozené lidi, které dvavatřicetiletý muž ohrozil svou nebezpečnou a riskantní jízdou v ulicích Kladna. 

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Tahoun Přívara bude zároveň trenérem Kanonýrů

Kladno - S novou trenérskou dvojicí jdou do sezony florbalisté Kladna. Po sestupu ze Superligy tým opustili Honzové Zahalka a Buk, na jejich místo vedení klubu dosadilo dva borce, kteří loni ještě hráli za Kanonýry nejvyšší soutěž.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení