VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do senátních voleb se přihlásilo deset kandidátů

Kladensko - Pondělní šestnáctá hodina byla posledním termínem, kdy bylo na kladenském magistrátu možné podat registraci kandidátů do senátních voleb. Celkem jich bylo doručeno deset.

1.2.2011 7
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Deník/Miroslav Fuchs

„Nejdéle do 6. února budou přihlášky k registraci přezkoumávány. Do 8. února odešleme výzvy k odstranění případných závad. Do 16. února mohou strany tyto chyby odstranit. Následující den vydáme rozhodnutí o registraci nebo o odmítnutí přihlášky. Teprve poté můžeme mluvit o konkrétních stranách a jejich kandidátech,“ vysvětlildalší kroky Frček.

Do 18. února pak magistrát odešle státní volební komisi seznam zaregistrovaných a odmítnutých přihlášek.

Doplňující senátní volby v obvodě Kladno se uskuteční ve dnech 18. a 19. března. Pokud se v něm nerozhodne, bude o týden později následovat kolo druhé.

Termín voleb na Kladensku a v části Prahy–západ vyhlásil 11. ledna prezident Václav Klaus. Důvodem bylo, že senátor za uvedený obvod, Jiří Dienstbier, zemřel po delší nemoci. Senátoři jsou na rozdíl od poslanců voleni podle většinového systému, nemají proto náhradníky.

Známá jména:

Dan Jiránek (ODS), primátor Kladna. Senátních voleb se zúčastnil i v roce 2008, kde ve druhém kole prohrál s Jiřím Dienstbierem starším o přibližně 4,5 tisíce hlasů. Pod jeho vedením ODS zvítězila v posledních komunálních volbách, ale v zastupitelstvu ztratila nadpoloviční většinu a uzavřela koalici s ČSSD. Jeho výhodou je dobrá znalost regionu. Funkce primátora Kladna pro něho může být další výhodou, ale naopak i nevýhodou. Méně známý je na Praze–západ.

Jiří Dienstbier ml. (ČSSD), profesí právník. Loni byl kandidátem na primátora Prahy. Tím se nestal a po volbách vystupoval proti pražské koalici ČSSD a ODS. Jeho rodina má v Kladně kořeny, on však s městem není výrazněji spjatý. Na kandidátku byl prosazen shora, kladenská ČSSD navrhovala náměstka primátora Kladna Syblíka.Dienstbier má za úkol obhájit post senátora po svém otci a udržet ho pro ČSSD, která ho ve volebním obvodu Kladno vždy získala. To může být výhodou i nevýhodou.

Luděk Kvapil (Starostové a nezávislí s podporou TOP 09), starosta obce Kmetiněves. Není členem žádné politické strany. Jeho jméno je spojeno s takzvanou Kmetiněvskou výzvou, která navrhuje změnu zákona a přísnější potrestání dětských pachatelů brutálních trestných činů. Ta u veřejnosti získala výraznou podporu, když ji podepsalo zhruba už půl milionu lidí. Kvapil očekává, že podporu voličů získá i v senátních volbách. Jeho nevýhodou je, že Kmetiněves neleží ve volebním obvodu Kladno a pro řadu lidí je jeho jméno nepříliš známé.

Jana Bobošíková (Suverenita). Mediálně nejznámější osobnost ze všech kandidátů. Moderovala jako novinářka televizní politické diskuse. Poté se sama vrhla na politiku. Byla poslankyní Evropského parlamentu. Neuspěla se svou kandidaturou při prezidentské volbě. Je členkou Českého svazu bojovníků za svobodu v Lidicích, na zbývající část regionu nejsou ale její vazby výraznější. Zaměřuje se spíše na starší generaci. Pokud chce uspět, musí oslovit i mladší voliče.

Karel Protiva (Lepší Kladno), známý kladenský stomatolog, zubařskou praxi zde provozuje od roku 1982. Člen Klubu angažovaných nestraníků, který schválil koaliční kandidátku se stranou Občané.cz pod názvem Lepší Kladno. Jako senátor by chtěl otevřít otázku eutanazie, neodmítá nový návrh ministra zdravotnictví na zpoplatnění obyčejných plomb, ale za cenu vyšší poskytované péče. V komunálních volbách na kandidátce Lepší Kladno neuspělo, nyní chce Protiva překvapit.

Zdeněk Levý (KSČM), starosta Drnku. V minulých senátních volbách skončil třetí. Jeho výhodou je, že je místním kandidátem. Může se spolehnout na skalní komunistické voliče, otázkou ale je, zda to bude k jeho případnému zvolení stačit.

Ivo Vašíček (Česká pirátská strana), je prezidentem ČIMIB (Český institut manažerů informační bezpečnosti). Loni v srpnu byl zvolen třetím místopředsedou České pirátské strany. Svou kandidaturou chce dát šanci všem, kteří nechtějí volit tradiční parlamentní strany. Žil řadu let v obci Zvole u Prahy, v Unhošti má kamaráda za nímž na Kladensko jezdí. Tím ale jeho vazby na Kladno a okolí končí. Osloví spíšemladší voliče.

Miroslav Rovenský (KDU-ČSL), učitel, předseda středočeskéKDU-ČSL. Má zkušenosti z komunální politiky, zasedá v zastupitelstvu obce Mnichovicena e Praze-východ. V minulostikandidoval také do parlamentu. Je vynikajícím hudebníkem. Za situace, ve které se nyní nychází KDU-ČSL, bude mít ve volbách složitou situaci. Navíc Kladensko je jednou z nejvíce ateistických oblastí. Rovenský nežije ve volebním obvodu Kladno,jeale zcela přesvědčen, že do druhého kola senátních voleb postoupí.

Milan Vodička (Strana svobodných občanů), ekonom, soudní znalec.Bývalý poradce na ministerstvu kultury, poté se podílel na ministerstvu financípři přípravě zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze. Od roku 2001 vedl vlastní poradenskou firmu. Je zakládajícím členem Strany svobodných občanů. Loni kandidoval ve volbách do sněmovny i do Senátu. Jeho šancí je, že lidé vsadí na nové neotřelé politiky. Za nevýhody lze považovat skutečnost, že není z Kladenska a na výraznější úspěch Svobodní občané teprve čekají. Zkusí překvapit.

Desáté jméno patří nezávislé kandidátce z Kladna. Ta ale podle informací mluvčího magistrátu Viléma Frčka nesložila kauci potřebnou ke schválení registrace.

***

O kandidatuře do senátních voleb uvažoval i bývalý majitel kladenských hutí Vladimír Stehlík. Už o víkendu ale uvedl, že registraci nakonec nepodá.

Autor: Robert Božovský

1.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení