VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počet starých aut se zřejmě výrazně sníží

Kladno - Lidé se hromadně zbavují svých starých automobilů. Kladenské oddělení dopravně správních agend zaznamenává zvýšený počet odhlášených vozidel. Policie zase řeší případy fingovaných krádeží.

14.12.2008 3
SDÍLEJ:

Strážník městské policie narazil na autovrak. Nyní ho čeká standardní postup. Vozidlo musí vyfotografovat a pak se pokusí v okolí vyhledat jeho majitele. Následuje předání výzvy k odstranění vraku z komunikace. Foto: MP Kladno

O tom, že jsou Češi národ vychytralý, ví snad celý svět. Zajímavý způsob, nutno podotknout, že neúspěšný, vymysleli někteří majitelé vozidel na Unhošťsku.

Ti se zbavili starých automobilů již před určitým časem. Doklady si ponechali a v současné době je nemohou odhlásit, protože nemají potvrzení o jejich ekologické likvidaci. A tak nahlašují vymyšlené krádeže těchto vozidel.

Tuto informaci Deníku potvrdila mluvčí kladenské okresní policie Jana Dětská. ,,Za poslední dva týdny jsme skutečně zaznamenali nárůst krádeží starých vozidel, které byly vymyšlené. Jen unhošťské oddělení policie zaznamenalo 35 případů. Z toho pouze osm lidí skutečně nelhalo. Policie proto v současné době všechny krádeže starších automobilů pečlivě prověřuje,“ varuje nepoctivce mluvčí. Cena za doklady o ekologické likvidaci se na šrotištích pohybuje od patnácti set do pěti tisíc korun.

Co je důvodem majitelů pro takové jednání?

Již prvního ledna vstupuje v platnost novela zákona o odpadech. Ta se týká především starých automobilů. Když si koupíte vozidlo, které bude splňovat emisní normy jen EURO 2, zaplatíte při registraci auta tři tisíce korun. Pokud auto splňuje EURO 1, připravte si 5000 korun a pokud nesplní ani tuto normu, uhradíte dokonce 10 000 korun!

Od Nového roku se také auta bez povinného ručení stanou opravdovým luxusem. Česká kancelář pojistitelů bude porovnávat centrální registr vozidel a databázi pojištěných vozidel. Jestli se zjistí, že nějaké auto má papíry bez povinného ručení, bude muset jeho vlastník zaplatit poplatek, který se pohybuje od dvaceti do tří set korun denně. Jedinou obranou je buď povinné ručení zaplatit, nebo nepojištěné auto rychle odhlásit.

Výše zmíněné novinky jsou důvodem, proč v současné době praskají oddělení dopravně správních agend ve švech.

,,Sedmdesát procent klientů, kteří k nám přicházejí v posledních dnech, žádá o trvalé vyřazení vozidla z centrálního registru,“ vysvětlil vedoucí kladenského oddělení Jiří Vrchlavský. Dodal také, že například v lednu odhlašovalo vozidla pouze kolem pěti procent z celkového počtu žadatelů.

Co se může stát lidem, kteří vozidlo neodhlásí a ani nezaplatí poplatky?

V tom případě se jedná o porušení zákona a magistrát může zahájit správní řízení. Nepoctivý majitel vozidla může dostat pokutu až do výše deseti tisíc korun.

Již druhým měsícem funguje na registru vozidel on-line rezervace, kde si může žadatel zamluvit přesný čas, kdy se dostaví k vyřízení potřebné záležitosti do Centra správních agend na náměstí Svobody. ,,S novým systémem jsme velmi spokojeni. Všechny termíny jsou až do konce roku stoprocentně využity. Uvítali bychom, kdyby se tento systém rozšířil i na ostatní agendy,“ dodal Vrchlavský.

Vzhledem k očekávanému zvýšenému zájmu a požadavku bank na ukončení finančních převodů bude evidence vozidel 30. i 31. prosince otevřena do 12 hodin.

Jak může s vraky naložit samotné město?

,,Kupodivu je lepší, když je vrak v horším stavu, protože můžeme jednat rychleji. Když je starý automobil v lepším stavu, může celá záležitost trvat několik měsíců,“ uvedl kladenský primátor Dan Jiránek.

Celý proces odstranění nepojízdného vraku začíná doslova mravenčí prací městské policie. Strážníci se snaží vyhledat majitele vozidla. Když se jim to povede, je vyzván k odstranění vraku. Jestliže to ale do určeného termínu neučiní, může mu být uložena pokuta až jeden tisíc korun. Složitější je situace v případě, pokud se nepodaří vlastníka zjistit. Ty si přebírá odbor dopravy a služeb kladenského magistrátu.

Pokud se ani jemu nepodaří majitele vypátrat, je na automobil umístěna výzva k odstranění. Po určité době je vůz odtažen a zlikvidován specializovanou firmou na náklady města.

Autor: Matěj Říha

14.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velvary (v zeleném) prohrály v MOL Cupu s Hradcem Králové 0:1.

Velvary: nejde to, dře to

Ilustrační foto.

Cyklista po nárazu do lampy zemřel

Kladno si poradilo i s Arsenalem

Kladno - Trenérovi Kladna Janu Pejšovi nejde závidět. Sotva se mu některý z hráčů uzdraví, uvolní místo na marodce jinému. Do utkání v České Lípě nemohl nastoupit Tomáš Procházka a už po pěti minutách se s poraněným kolenem poroučel ze hřiště kapitán Václav Kalina…

Hostouni tentokrát nepřálo štěstí

Chomutov - Fotbalová Hostouň před týdnem otočila zápas s Motorletem. Na severu Čech v Chomutově ale dovolila domácím totéž. Vedla 2:1, aby nakonec odjela z pěkného, oboustranně ofenzivně laděného utkání s pětigólovým přídělem.  

Starosta Zálezlic: S velkou vodou se nedá bojovat, hrozbu musíte přijmout

Zálezlice /ROZHOVOR/ – Mám domluvené setkání a rozhovor se starostou Zálezlic Jiřím Čížkem. Traduje se o něm, a on sám to potvrzuje, že k médiím byl vždy vstřícný. Říká: „Kdyby se o nás nevědělo, za chvíli by se na nás zapomnělo. A to by byla škoda, protože ta vodní katastrofa byla vážně obrovská.“ Cestou do Zálezlic v autě s kolegou žertujeme, vtipkujeme, usmíváme se. Kozárovice. Obec spadající pod Zálezlice. V roce 2002 to schytaly také naplno. Najednou je v autě ticho. Oba cítíme dusno. Snad by se dalo říci, že nám naskočila husí kůže. To je ve chvíli, kdy míjíme Vltavu.

Čechomor ovládl slánské letní kino

Slaný - Skupina Čechomor zamířila v pátek do Slaného a vystoupila v tamním Letním kině. Kapela, která příští rok oslaví třicáté výročí vzniku, výrazně obměnila sestavu. Diváci na koncertě slyšeli nejen největší hity skupiny, ale i některé nové skladby v barevnějších a modernějších úpravách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení