„Zadní sklo je rozbité, vnitřek už částečně rozebraný. Kola prázdná. Je to v pořádku, že tam stojí auto v takovém stavu? Kdo by se měl postarat o jeho odstranění?“ dotazoval se čtenář.

Podobný vrak se teď objevil na odstavné ploše před garážemi u T křižovatky - příjezd z Prahy za trafostanicí, odbočka k Oáze. „Co se s nimi bude dít?“ položil opět otázku Jaromír Šajtar. Odpovědi se dočkal neprodleně.

„Nepojízdná odstavená vozidla ohledá hlídka strážníků. Pomocí výrobního čísla motoru a karoserie zjistí majitele, jehož zkontaktuje. Pokud se zjištěný vrak nachází v lese nebo na zeleni, upozorníme odbor životního prostředí Magistrátu města Kladna. V případě, že se nachází na pozemní komunikaci, předává městská policie případ odboru dopravy a služeb magistrátu. Podle zákona má majitel stanovenou dvouměsíční lhůtu, v níž má povinnost vrak odstranit. Pokud tak neučiní, je vrak odstraněn na náklady majitele pozemku, kde vozidlo stojí. Ve většině případů na náklady města. Dlužná částka je následně vymáhána,“ informoval mluvčí kladenských strážníků Milan Krupka.

Právě kvůli povinné dvouměsíční lhůtě se může zdát, že policie se o tyto vraky nezajímá. Ze statistických údajů vyplývá, že počet odstavených zdemolovaných aut, ke kterým se nikdo nehlásí, prudce stoupá. V roce 2008 evidovala městská policie Kladno 118 odstavených vozidel. Letos jejich počet toto číslo dokonce převyšuje o 13 případů, ačkoliv je evidence vedená pouze za uplynulých pět měsíců.

Vedoucí odboru životního prostředí Radovan Víta upřesnil postup při odstraňování vraku v případě, že se nachází v lese. „ Podle zákona o odpadech jestliže ohrožuje vrak životní prostředí, je možné ho nechat okamžitě odstranit,“ vysvětlil.

Autor: Daniela Řečínská