VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Středočeská 112 v Kladně oslavila šesté výročí

Kladno - Jedním ze 14 call center tísňové linky 112 v České republice, ježve středuoslavilo svoje 6. výročí od zahájení ostrého provozu, bylo i zázemí v Kladně, které je nedílnou součástí Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru (HZS) Středočeského kraje.

11.2.2010
SDÍLEJ:

Na tísňovou linku 112 se jako na jedinou lze dovolat dokonce i mobilním telefonem bez SIM karty. Samozřejmě také bez kreditu a z místa, kde je signál alespoň jednoho operátora. Foto: HZS/Ladislav Křivan

Kromě hovorů na linku 112 tu proto operátoři přijímají také tísňová volání na číslo 150. Mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková Kladenskému deníku sdělila, že jen v uplynulém roce dispečeři odbavili celkem 436,5 tisíce volání a 387 tisíc z nich přitom bylo na 112. „V roce 2008 bylo o sto tisíc hovorů méně než vloni a vzniklo z nich více než 51 tisíc případů. Volání z mobilních sítí bylo v roce 2009 šestkrát častější než z pevných linek,“ řekla Kostková.

Z celkového počtu přijatých hovorů v loňském roce ale vzniklo jen 43,9 tisíc událostí, u nichž hasiči zasahovali. „To proto, že na některé dostáváme několik upozornění. Řada z nich například přichází od řidičů, již projíždějí kolem dopravní nehody. Pak také míváme plané poplachy, třeba když někdo vidí záři v lese nebo nad polem, a ono jen zapadá slunce,“ objasnila mluvčí.

Bohužel stejně jako operátoři jiných tísňových linek i ti ze 112 a 150 se čas od času setkávají s volajícími šprýmaři, ať už dospělými nebo dětmi, či dokonce s opilci. Přitom jsou někdy častováni i vulgárními výrazy. „Tito lidé si bohužel neuvědomují, že linku blokují někomu, kdo je v ohrožení života a potřebuje nutně pomoc,“ upozornila Kostková.

I když linka 112 funguje jako tísňová, někteří lidé si ji občas pletou s informační. „Pro operátorky není problém zjistit nejrůznější telefonní čísla, například na soukromé firmy zajišťující shazování sněhových převisů, odchytávání létajícího hmyzu, pohotovost plynařů nebo dokonce poskytnout informace o jízdním řádu, ale rozhodně to není jejich hlavní úkol,“ řekla mluvčí hasičů.

Tísňová linka 112 byla ve všech telefonních sítích na území České republiky zprovozněna 1. ledna 2003 a ostrý provoz 12 krajských telefonní center začal v roce 2004. O rok později se k nim připojila ještě dvě zbývající v Hradci Králové a Ostravě.

Smyslem 112 bylo poskytnout občanům členských států EU možnost obrátit se v nouzové situaci na záchranné složky, hasiče, záchranku, policii prostřednictvím jednotného čísla, a to bez ohledu na to, v které zemi se volající zrovna nachází. Hovory jsou zdarma a je možné je provést z jakéhokoli telefonního přístroje.

Kromě toho má 112 oproti všem ostatním tísňovým linkám ještě tu výhodu, že se na ni lze dovolat i bez SIM karty, kreditu a také z místa, kde je signál alespoň jednoho mobilního operátora.

Dispečeři 112 navíc mohou identifikovat adresu volajícího z pevné sítě, automaticky určit polohu mobilního telefonu při tísňovém volání, využít aktualizované elektronické mapové podklady, zjistit identifikační kód mobilního přístroje nebo určit operátora volajícího.

Zároveň jsou také schopni komunikovat nejen v češtině, ale také angličtině a němčině, či v případě potřeby mají k dispozici softwarovou podporu i v dalších světových jazycích.

Autor: Zuzana Vlková

11.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krimimix: Zloději kradli oblečení, nářadí i toaletu

Jak se žena do vody dostala, policie vyšetřuje. Více napoví nařízená pitva.
AKTUALIZOVÁNO
3

V Kladně byla nalezena ve vodní nádrži utonulá žena

Z Romana Přikryla je opět Rytíř

Kladno – Dobrá zpráva pro fanoušky hokejových Rytířů.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Oprava hrdlívské mateřinky spěje do finále

Hrdlív /FOTOGALERIE/ - Již před dvěma roky začala obec Hrdlív coby zřizovatel místní školky plánovat velkou rekonstrukci budovy a jejího technického zařízení. Školka byla totiž postavena svépomocí v roce 1977 a z tohoto data je zřejmé, že za tak dlouhou dobu fungování nebude moci poskytnout dětem podmínky, jaké by si zasloužily.

V Braškově se hrálo a vzpomínalo

Braškov – Oslavy devadesátin braškovského fotbalového klubu se nakonec vydařily, byť počasí nevěstilo nic dobrého. Bouře z pátku na sobotu pomuchlala připravené přístřešky pro hosty, které pořadatelé ve spolupráci s hasiči stihli dát do začátku žákovského turnaje do pořádku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení