VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výsledky voleb už lidé znají. Nyní záleží, jak se dohodnou

Kladensko, Slánsko – Po neúspěšných loňských podzimních komunálních volbách, kdy se v některých obcích na Slánsku a Kladensku nedokázali mezi sebou zvolení kandidáti vůbec domluvit, koho posadí do čela obce a zastupitelstvo proto nemají dodnes usnášeníschopné, přišla řada voličů k urnám o víkendu znovu.

16.3.2015
SDÍLEJ:

Opakované volby v Tuřanech, březen 2015Foto: Deník/Kateřina Husárová

Nové volby se konaly v Tuřanech, Dřínově a Kmetiněvsi. Kladenský deník zavítal do všech tří obcí, kde zjišťoval nejen zájem lidí 
o opakované volby, ale také to, jaká je ve vesnicích momentální nálada.

Souhrnně lze říci, že není nijak dobrá a jen stěží odhadovat, zda se pošramocené vztahy podaří novými volbami napravit.

Špatná nálada

Ve všech třech obcích se totiž rozdělili lidé na dva tábory. Jeden pomlouvá druhého a mnohdy si místní ani nemohou přijít na jméno. V Tuřanech se údajně kupčilo 
s hlasy a dokonce padala trestní oznámení Do případu se musela vložit policie, která nakonec žádné závady neshledala.

Ve Dřínově po podzimních volbách dokonce rozhodovaly

soud i ministerstvo. Přesto, že ani tam žádné nedostatky neobjevily, špatná atmosféra tam panuje i nadále. Jak potvrzují starousedlíci, tak narušené vztahy desítky let nepamatují.

Když se ale zeptáte konkrétně, co lidem vadí a chtěli by ve své obci změnit, obyčejně se musí dlouze zamyslet a nakonec zjistí, že jim ve vsi vlastně nic moc nechybí a jejich návrhy končí nejčastěji u toho, že by rádi, aby se vybudovalo více chodníků nebo byla větší podpora sportu.

Všechno je v lidech 

Po zhodnocení problémů 
v Tuřanech, Dřínově i Kmětiněvsi, lze říci jediné. Všechny tamní spory se pohybují 
v osobní rovině, která však nemá s blahem obce a lidí nic společného.

Jak víkendové volby ukázaly, v Tuřanech získalo více mandátů, stejně jako na podzim, sdružení Za lepší Tuřany a Byseň, nicméně, skladba zvolených kandidátů je jiná a podle názoru místních se nová parta snad lépe domluví.

Dosavadní starosta Jiří Janouch z Tuřanského sdružení svůj post asi neobhájí, nicméně do zastupitelstva se dostal.

Dřínov

Ve Dřínově, kde také není nálada nejlepší a prosycená pomluvami, se dosavadní starostka Božena Goldová do zastupitelstva nedostala. Obec vedla déle než osm roků. A jak řekla,i to, že jejich sdružení Nezávislí získalo převahu hlasů, považuje za úspěch.

Lidé projevili svoji vůli a s tím nic nenadělám. Mohu jen gratulovat svojí zástupkyni Šárce Kořánové, která se do zastupitelstva dostala. Více záleží na povolebních vyjednáváních, kdo obec nakonec povede. Ráda předám žezlo svým nástupcům," řekla starostka Dřínova Božena Goldová.

Kmetiněves

Poslední z trojice vesnic, kde došlo na podzim k velkému názorovému rozkolu, je Kmětiněves. Tam, stejně jako na podzim, s převahou hlasů zvítězila parta kolem dosavadního starosty Luďka Kvapila s názvem Kmětiněves náš domov. „Pokud se dohodneme, starostou budu potřetí.

Protože už mám ale téměř důchodový věk, určitě bych rád svoje zkušenosti během tohoto volebního období předal mladším, aby mohli vést jednou obec sami," řekl Kvapil.

Za prioritu považuje nyní rekonstrukci návesního rybníka, na nějž byla místním odsouhlasena dotace ve výši 4,5 milionu korun, přičemž obec přidá ze svého 450 tisíc korun.

Tuřany

Co se týká Tuřanských, ti mají v obci také plno plánů a rozdělané práce.

„Naši odpůrci na nás před volbami házeli špínu stále, kvůli tomu, že jsme vedli kampaň pozitivně a naši protivníci

se chtěli za každou cenu dostat do vedení obce. Vymýšleli si i to, že lidé mají exekuce. Týká se to údajně i mojí osoby. Lidé za mnou nyní chodí a ptají se, jak člověk, který se stará o obecní finance, má takové problémy.

Takže nyní spíše já zvažuji, že podám trestní oznámení kvůli pomluvám" řekla Jitka Janouchová, manželka dosavadního starosty Tuřan, která pracuje na obci jako účetní.

Kromě dalšího mají prý odpůrci dosavadnímu vedení Tuřan starostovi a jeho kolegům za zlé nedávnou výstavbu mateřské školy. Nejen, že se původní termín jejího dokončení posunul, ale starosta Janouch musel řešit i řadu reklamací, které má přitom na svědomí renomovaná kladenská stavební společnost.

Špatná byla nejen střecha, ale objevily se i další nedostatky například v kuchyni. Stejně tak je prý předmětem sporu i zamýšlená přístavba nad obecním úřadem. Na akci mají Tuřanští nyní již odsouhlasenou dotaci.

Ať tak či tak, vše je už v rukou těch, kteří uspěli v opakovaných volbách. Uskupení Za lepší Tuřany a Byseň je na tahu. Nyní mohou svým voličům několik let dokazovat, že budou pracovat lépe než jejich předchůdci.

Autor: Kateřina Husárová

16.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Štich na prvním tréninku s Kladnem

David Štich byl vidět, i když se nepral

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

Kladensko - Výzva pro fotbalové kluby z Kladenska! 

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení