VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za autobusy, které nevyjely, hrozí kladenskému dopravci sankce

Kladensko – Z kladenských garáží ani v pátek 1. září nevyjela řada autobusů, které měly odvézt lidi do Prahy. Tisíce cestujících, podle vedení Středočeského kraje, tak marně čekaly na svůj spoj. Přestože se jedná v rámci integrace o převratnou změnu, která má lidem zefektivnit cestu za prací či studijními povinnostmi do hlavního města, zatím to tak nevypadá. Důvodem jsou chybějící řidiči. Ředitel kladenské ČSAD MHD Ludomír Landa se snaží dělat vše možné, aby deficit šoférů co nejdříve vyrovnal. 

1.9.2017 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Vít Černý

„Věděli jsme, že nás počáteční obtíže neminou, ale počítali s tím, že si novinku o prázdninách teprve odzkoušíme. Mezi tím se ale najelo na ostrý provoz, což nás zastihlo v nevhodný čas. Potřebu řidičů jsme zkrátka podhodnotili. Nyní se navíc zvýšila jejich nemocnost a lidé ještě čerpají dovolené. Dosud jsme měli v pracovním poměru 217 šoférů. V pátek nastoupilo do kladenské ČSAD MHD pět nových řidičů, kteří jsou po rekvalifikaci, dalších pět řidičů nám půjčili kolegové z Moravy a v polovině měsíce přijde dalších šest řidičů z rekvalifikace,“ řekl Landa. Podle jeho slov se tímto dostanou na stav, aby provoz na všech linkách zajistili. 


Další zatěžkávací zkouška nového systému, ve kterém mnohdy tápou nejen cestující, ale i samotní řidiči, nastane už v pondělí 4. září, až se začnou do škol po prázdninách přepravovat také tisíce školáků.

Středočeský kraj chce potrestat viníka


Jak už jsme výše předeslali, za nepříjemný kolaps v dopravě viní vedení Středočeského kraje dopravce ČSAD MHD Kladno (patří do skupiny Arriva), který v pátek 1. září nevypravil na Kladensku celkem 84 spojů. Společnost tím hrubě porušila smlouvu se Středočeským krajem, který vůči dopravci uplatní sankce. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011) vyzývá proto společnost k okamžité nápravě tak, aby v pondělí 4. září, kdy začíná nový školní rok, vyjely všechny nasmlouvané autobusové spoje a dopravily žáky do škol a obyvatele do zaměstnání. 


„Dopravce ČSAD MHD Kladno hrubě porušil veřejnoprávní smlouvu o dopravní obslužnosti se Středočeským krajem hned v několika bodech: nevypravil autobusy na objednané linky, nedodržel četnost spojů a ignoroval domluvené jízdní řády. Takové chování dopravce zajišťujícího veřejnou dopravu pro obyvatele našeho kraje je nepřípustné. Tisíce lidí kvůli tomu marně čekaly na svůj spoj. To už se ve Středočeském kraji nesmí nikdy stát. Vůči dopravci uplatníme sankce za porušení smlouvy,“ řekla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. 


Problémy s autobusovou dopravou zažívá Kladensko od soboty 26. srpna, tedy od prvního dne, kdy se tato oblast zapojila do Pražské integrované dopravy (PID). Středočeský kraj vyšel vstříc obyvatelům Kladenska a navýšil počet spojů tak, aby cestování v této oblasti bylo jednodušší a příjemnější. „Situaci s dopravcem řešíme už od pondělí. Přestože nám zástupci ČSAD MHD Kladno ve stejný den slibovali, že do pátku problémy vyřeší, dopravce tento slib nesplnil. Naopak situace se v pátek 1. září vyhrotila a autobusy nevyjely na 84 spojích. Vedení společnosti proto vyzývám, aby okamžitě zjednalo nápravu a v pondělí 4. září byly všechny linky v provozu bez omezení. Je pro nás nepřípustné, že by se tak nestalo a žáci, jejich rodiče, učitelé a další obyvatelé Kladenska se nedostali do škol a svých zaměstnání,“ zdůraznila hejtmanka.


Středočeský kraj provedl v uplynulém týdnu na nasmlouvaných autobusových linkách kontrolu, která odhalila ještě další pochybení dopravce. Podle zjištění nebyla plně funkční informační linka zveřejněná na jízdních řádech a třetina autobusů nebyla vybavena moderním sledovacím systémem GPS, které organizátorovi dopravy umožňuje sledování autobusu na stanovených linkách a umožňuje tak operativně řešit případné výpadky spojů a jejich sledování. 

„Středočeský kraj jako první kraj v republice rozhodl o navýšení objemu finančních prostředků na platy řidičů autobusů. Už vloni v prosinci jsme na to v rozpočtu schválili 124 milionů korun a peníze neprodleně převedli dopravním společnostem. Značná část z toho šla právě kladenskému dopravci. O to víc nás mrzí, že teď musíme řešit tyto problémy. Věřím, že ČSAD MHD Kladno společně se svojí mateřskou společností Arriva nepříjemnosti do pondělí vyřeší. Ať už je to vlastními silami nebo prostřednictvím jiné dopravní společnosti, která dopravci vypomůže,“ závěrem prohlásila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Středočeský kraj se veřejnosti za vzniklé problémy omlouvá. 

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
1.9.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
7

Právě jsme se narodili

Vernisáž výstavy Sokol 1887 až 2017 ve čtvrtek v Melicharově vlastivědném muzeu v Unhošti.
50

OBRAZEM: Unhoštští Sokolové slaví dvě výročí

Kulturní mix: Chovatelská výstava, prohlídka válcovny a Humoriáda

Kladenkso - Přinášíme několik tipů na kulturní akce v následujích dnech na Kladensku.

Jaroslav Svěcený: Na dovolené jsem byl bez houslí. Ke konci jsem měl absťák

Praha /ROZHOVOR/ – Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený tvrdí, že jeho pracovní zápřah nemá dobrý vliv na jeho zdraví. Proto se rozhodl zvolnit, více si vybírat koncertní místa. Když se ale s ním bavíte, říkáte si, jak to muselo vypadat, než zvolnil. Chrlí ze sebe jednu myšlenku za druhou, jeden projekt za druhým. A to si jistě ještě mnohé nápady schovává na příště. Jeho život posledních týdnů zasáhly dvě události. Jednak si po dlouhých letech dopřál s manželkou společnou dovolenou u moře. A pak jeho dcera Julie získala třetí místo na prestižní houslové soutěži. O tom všem jsme si povídali.

OBRAZEM: Ulicí Dr. Foustky řidiči od úterý projedou

Kladno - V ulici Dr. Foustky v Kladně dělníci pokládají nový asfaltový koberec. Podle mluvčí kladenského magistrátu, Lenky Růžkové, na něj v pondělí 25. září zhotovitelská firma vyznačí vodorovné dopravní značení a od úterý 26. září bude silnice sloužit opět řidičům.

Na nový zdroj tepla mohou zájemci získat až 127,5 tisíce korun. Jak na to?

Střední Čechy – Příspěvek už nelze získat na čistě uhelný hotel, ale dotace mohou majitelé domků sloužících k bydlení získat na čtyři rozmanité zdroje tepla: na tepelná čerpadla, na kotle spalující biomasu, na plynové kondenzační kotle a na kotle kombinované (tedy takové, v nichž lze vedle uhlí spalovat i biomasu). K nové vlně kotlíkových dotací ve Středočeském kraji, pro niž je připraveno 502,2 milionu korun, to v pátek přišel říci na krajský úřad ministr životního prostřední Richard Brabec (ANO).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení