VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchrana lidského života má v Kladně hodnotu lepší večeře

Kladensko – Nočními ulicemi Kladna se řítí se zapnutými majáky sanitní vůz středočeských záchranářů k nahlášenému akutnímu případu. V místě bydliště volající záchranáři nacházejí ženu, která jim sděluje, proč je telefonovala. Potřebuje prý načechrat polštář.

9.3.2014 2
SDÍLEJ:

LONI ZÁCHRANÁŘI provedli ve středních Čechách 795 resuscitací, z nichž bylo 277 úspěšných, tedy pacient přežil. V 531 případech byla na vině kardiální příčina.Foto: Ilustrační foto: SZS

I s takovými extrémními případy se záchranáři setkávají. Proti podobným zneužitím výjezdů neexistuje žádný zákon a volající jsou tak nepostižitelní. „Přitom mozkových příhod a infarktů je přibližně stále stejný počet. My však jezdíme mnohem častěji, promiňte mi ten výraz, k hovadinám. Suplujeme mnohdy činnost praktických lékařů u případů, které nevyžadují neodkladnou péči. A pak se nemůžeme dostat ke skutečně vážným událostem. To pak paradoxně vede k tomu, že přibývá stížností na naši práci," konstatoval ředitel středočeských záchranářů Martin Houdek s tím, že je nutné s ministerstvem zdravotnictví tuto situaci řešit.

A takových událostí je čím dál více. Za posledních pět let vzrostl Zdravotnické záchranné službě Středočeského kraje počet ošetřených pacientů o více než čtvrtinu a poprvé přesáhl magickou hranici 100 tisíc. Nejčastěji záchranáři vyjížděli v Praze-východ (9444 pacientů), hned na druhém místě se umístil okres Kladno (9271 pacientů). Kromě zmíněných často zbytečných výjezdů stojí za rostoucím počtem ošetřených i to, že v kraji přibývají obyvatelé a populace stárne. Zaznělo to na včerejší tiskové konferenci, kterou Středočeská záchranná služba uspořádala ve svém sídle v areálu kladenské nemocnice.

Horké léto

Nejvíce výjezdů středočeští záchranáři zaznamenali v letních měsících, od června do srpna. „Souvisí to s tím, že lidé tráví tomto období čas v rozsáhlých chatových a rekreačních oblastech kraje. Naopak nejméně výjezdů bylo v únoru a listopadu," konstatoval Martin Houdek.
Co se týká jednotlivých dnů, nejvíce zásahů evidují záchranáři v sobotu, nejméně uprostřed týdne.

Resuscitace

Loni provedli záchranáři ve středních Čechách 795 resuscitací, z nichž bylo 277, tedy přibližně třetina, primárně úspěšných, tedy přeživších, což představuje úroveň světové špičky. Uvedl náměstek pro léčebně preventivní péči středočeské záchranky a zároveň výjezdový lékař Jiří Knor.

„Zdravotní pojišťovny přitom záchranné službě proplácejí za resuscitaci pacienta například v Kladně částku čtyři sta korun. Za každý kilometr ujetý při zásahu dostáváme čtyřicet korun. Taxikáři v Praze mají víc," poznamenal Patrik Merhaut, vedoucí krajského zdravotnického operačního střediska.

Autor: Robert Božovský

Místo události:
9.3.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Ilustrační foto

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení