VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci pláčou: Letošní výnosy z polí jsou bídné

Kladensko - Nedostatek vláhy se tentokrát podepsal na sklizni v celém kladenském okrese

9.8.2007
SDÍLEJ:

Letošní úrada na Kladensku je chabá, sucho se podepsalo na hektarových výnosechFoto: Martin Kratochvíl

Přestože letošní celorepublikové výpočty ukazují, že úroda na polích byla v celkovém průměru uspokojivá, podle tvrzení některých zemědělců našeho regionu je to naprosté fiasko. „Vzhledem k tomu, že zde byla katastrofální situace se srážkami, jichž spadlo na počátku dubna od 0 do 5 milimetrů, počítali jsme, že to bude mít neblahý vliv na výnosy jarních obilovin,“ řekl František Kosina, referent Zemědělské agentury a pozemkového úřadu Kladno.
Podle jeho slov i ostatních odborníků je optimální situace, když hektar ornice vydá až 4,5 hektaru jařiny, jenže na mnoha místech okresu se skutečně rolníci dopočítávají sotva polovičky.

„Je to opravdu katastrofa. Ozimých obilovin se to přirozeně tolik nedotklo, ale kvůli nedostatku vláhy nám ani některé jařiny vůbec nevzešly,“ uvedl předseda Obchodního a zemědělského družstva v Žižicích Václav Beznoska. Stejný názor sdílí i zemědělci v oblasti Velvarska, která doplatila na to, že její velice kvalitní půdy mají pískové podloží a letošní minimum vody se v ní zkrátka nedokázalo udržet.

„Je to paradox, ale tam, kde pšeničné klasy nezaschly, dosáhly i vysoké kvality. Na druhé straně hůř je na tom v některých lokalitách řepka olejka, jejíž semena jsou o poznání méně olejnatá. „Sice jsem normu splnil, ale nedostatek vláhy se u nás podepsal nejen na řepce, ale i na jarním ječmenu. Na druhé straně, tam kde se přehnaly přívalové deště, výrazně pomohly kukuřici,“ uvedl soukromý zemědělec z Bělče. Stejně jako kolegové se domnívá, že propad ve výnosech se nepříznivě podepíše i na prodejních cenách. „Tím pádem bude ale i méně krmiva pro hospodářská zvířata, což se nakonec rovněž projeví negativně.

Průměr hektarových výnosů
ze 160 subjektů v okrese Kladno

Pšenice jarní 2,2 tuny /ha 2007, 2004 -2006 4,1 tuny /ha
Ječmen jarní 2,5 tuny /ha 2007, 2004-2006 4,4 tuny/ha
Pšenice ozimá 4,1 tuny/ha 2007, 2004-2006 5,1 tuny/ha
Ječmen ozimý 3,9 tuny/ha 2007 ,2004-2006 4,0 tuny/ha
Řepka olejka 2,6 tuny/ha 2007, 2004-2006 3,0 tuny/ha

9.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pořadatelem Valníku je tradičně kapela Totální nasazení ze Slaného. Hvězdami osmnáctého ročníku jsou slovenští Horkýže Slíže nebo česká legendární skupina Visací zámek  (na snímku).
6

Slánský festival Valník to rozbalí v letňáku poslední srpnový víkend

Ilustrační foto

Rozdáváme zdarma zápasové poutače

OBRAZEM: V Černuci na kolbišti je i o prázdninách stále živo

Černuc - Členové Sportovní stáje Černuc nezahálejí ani o prázdninách. Na kolbišti mladí i odrostlejší jezdci trénují prakticky denně, ať už drezuru nebo skoky pro nejbližší závody.

Jednání o prodeji stadionu má za sebou první kolo

Kladno - Ve čtvrtek došlo k schůzce primátora Kladna Milana Volfa a předsedy výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno, z.s. Josefa Drahoty. Náplní byl odkup stadionu Františka Kloze do vlastnictví města. Ač se o konkrétní částce nemluvilo, je veřejným tajemstvím, že klub požaduje 45 milionů korun.

Ve Slaném letos zazněly již dvě světové premiéry

Slaný - Některá města či obce zorganizují ročně pár koncertů, v jiných se s hudbou dveře netrhnou. Mezi takové patří i Královské město Slaný, kde se hudbě a kultuře opravdu daří.

Štrůdl vás provede erotickou komunikací i uměním zevlingu

Praha - Tomáš Klus, Suvereno, Daniel Nekonečný, Filip Říha nebo sexuoložka Gaia Poupětová  provedou prvními narozeninami akce zvané Štrůdl. Oslavy doprovázené workshopy a hudbou se budou konat na střeše galerie Vanguard v Praze. Ty se uskuteční v neděli 20. srpna od patnácti hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení