Poškozená vozidla

Každodenní cesta do práce se pro řidičku z Bratronic změnila ve velmi nepříjemný zážitek, když její auto poškodil posypový materiál právě projíždějícího sypacího vozu.

„V ranních hodinách jsem na silnici před Dolním Bezděkovem potkala proti mně jedoucí posypový vůz. Zastavila jsem tedy u krajnice a nechala ho, aby v klidu projel. V okamžiku, kdy mě pomalu míjel, měl puštěné sypací zařízení a materiál, který na komunikaci sypal, poškodil celou levou stranu mého vozu, takže na ní zůstaly viditelné stopy v laku,“ popsala Kladenskému deníku nemilou zkušenost žena.

Podle vyjádření technického náměstka MPS Kladno Petra Schönfelda se v tomto případě jednalo o inertní materiál, například drobné kamínky. S podobnými situacemi se s tímto materiálem již setkali.

„Tyto nepříjemnosti řešíme vždy případ od případu. Pochopitelně rozptyl posypového materiálu vždycky nějaký je. Bohužel auto se ne vždy může úplně vyhnout a při každém míjení vozidla nelze sypač vypínat. To by se také mohlo stát, že půlka silnice nebude posypaná, jelikož stále míjí jedoucí vozidla. Poškozený by měl každopádně přijít k nám. Zde se budeme snažit s ním věc vyřešit. Samozřejmě jsme pojištěni,“ vysvětlil situaci technický ředitel.

Úrazy

Čekárny lékařů jsou vždy v zimě plné pacientů. Ovšem poslední dny není z jejich prostor slyšet pouze obvyklé kašlání a smrkání, ale také vyprávění lidí s obvázanou končetinou. Všechny příběhy mají společný konec, který vždy končí konstatováním: „A pak jsem upadla,“ popřípadě: „Praštil jsem sebou na zem.“

Při velkých mrazech se z řady chodníků stávají nebezpečné ledové plochy, na kterých bývá obvyklá chůze takřka nemožná. Bohužel často ani nejopatrnější našlapování pádu na studenou zem nezabrání.

Podle slov Jana Zlatohlavého z ortopedické ambulance kladenské nemocnice se v posledních dnech doslova dveře nezavřou. „Mohu potvrdit, že v tomto období je vždy plná čekárna,“ řekl lékař.

Jelikož za stavy chodníků zodpovídá již město s případnými nároky na odškodnění úrazu lze se obracet na radnici, která je pro tyto případy pojištěná.
,,Pokud by se taková nehoda stala, muselo by se zkoumat, jak se celá událost odehrála a jakou míru zavinění způsobilo město třeba tím, jak byl uklizen chodník,“ vysvětlil primátor Dan Jiránek.

Podle zjištěných informací byly v tomto směru podány zatím tři žádosti. „Jedná se o standardní stav, který nijak nevybočuje z normálu. Město je pojištěno nejen na zimní období, ale po celý rok, jelikož úrazy se mohou stávat i v létě například, pádem tašky ze střechy. Vše ohledně nároků na finanční vyrovnání po případném úrazu řeší odbor dopravy,“ informovala mluvčí kladenské radnice Olga Pípalová.

Jak sdělil Kladenskému deníku vedoucí odboru dopravy Tomáš Fujan, pro podání žádosti je potřeba přinést lékařskou zprávu. „Formulář zájemce vyplní u Jany Ježkové. Vše se vyřizuje až po ukončení rekonvalescence, neboť i její délka je důležitá. V každém případě s sebou musí žadatel přinést lékařskou zprávu, rozhodnutí o pracovní neschopnosti a taktéž délce jejího trvání. Poté je celý případ postoupen pojišťovně, u které je město pro tyto nehody pojištěno. Zbylé šetření je již v její kompetenci,“ vysvětlil postup vedoucí odboru dopravy Tomáš Fujan.