VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Reforma: Číselné známky jsou nepřesné! Hodnoťme slovně!

Kladensko - Po roce reformy by se mělo aspoň v 1. a 6. třídách ZŠ už známkovat jinak, tedy nejenom průměry známek, ale kompetence dětí. Jedná se o způsob, který by jim měl pomoci zvládat zátěž a těžké životní situace. Zvýšit jejich sebejistotu, zájem o poznání a ochotu spolupracovat.

24.6.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/Lucie Jungmannová

Především tedy objevovat nové formy tvořivého vyjádření.

Možnosti základních způsobů hodnocení žáků řeší školský zákon a vyhláška o základním vzdělávání, které připouštějí klasifikaci, slovní hodnocení i kombinaci obou způsobů.

Některé kladenské školy již slovní hodnocení v kombinaci s číselným známkováním používají zcela běžně. Pro jiné je naopak tento způsob zcela novou formou.

„O této změně jsem dosud neslyšel. My budeme tedy určitě známovat klasicky číselně,“ uvedl ředitel Dvanácté základní školy Brjanská Vladimír Dufek.
„V každém případě, pokud je třeba doplnit známku o slovní hodnocení, tak je to samozřejmě dle stanovených norem vykonáno,“ dodal.

Známky jsou pro rodiče jen zdánlivě dobrou informací. Na první pohled je to jednoduché: když jsou známky dobré, mohou navozovat pocit, že se rodiče o školu nemusí zajímat, když jsou horší, většinou následují nějaká kárná opatření.

Na názor k zavedení další změny školské reformy jsme se ptali Stanislava Bubeníčka, ředitele Základní a Mateřské školy Zdeňka Petříka. Toho jsme touto zprávou zcela zaskočili. „Tak to nejspíše víte dříve než já,“ řekl ředitel. „Žádný zákonný předpis, který by měl upravovat známkování, jsme dosud nezaznamenali,“ dodal.

Známka je velice nepřesná informace o tom, co dítě umí. Učitelé se často domnívají, že se do ní má promítnout i píle nebo naopak nezájem dítěte, takže je možné, že dvojka a trojka mohou znamenat stejné znalosti.

Slovní hodnocení by se mělo týkat jen dítěte samotného, nemělo by se v něm vyskytovat srovnávání s ostatními. Srovnávání má být jen s předem stanoveným cílem.

„Slovní hodnocení je v naší škole běžnou záležitostí již několik let,“ uvedla ředitelka Základní a Mateřské školy v Ukrajinské ulici Božena Hrubá. „Trojka neprozradí tolik konkrétnímu žákovi o jeho výkonech jako slovní komentář ,“ upozornila.

Na prvním stupni v Základní škole v Ukrajinské ulici jsou žáci týdně nebo měsíčně dle časových možností hodnoceni slovně. „Jde o to, poukázat na negativní i pozitivní stránky studenta,“ pokračovala ředitelka.

Hrubá uvedla, že slovní hodnocení může napovědět o žákovi mnohem více než jedna číslice. „Pepíčku, jde ti psaní a čtení, přidat bys měl ovšem v počtech,“ uvedla konkrétní příklad slovního hodnocení. Poukázala také na to, že tento způsob je přínosem nejenom žákovi samotnému, ale i rodičům.

Autor: Jana Nováková

24.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Trenér kladenské U19 Brabec má ze sezony obavy

Ilustrační foto

Bezohledný řidič ohrožoval lidi, policie proto žádá o spolupráci

AKTUALIZOVÁNO

Máte vážně nemocné příbuzné? Dostanete až tři měsíce placeného volna

Lidé dostanou možnost čerpat až tříměsíční placené ošetřovatelské volno na péči o vážně nemocné příbuzné. Senát dnes schválil vládní novelu o nemocenském pojištění, která volno uzákoní. 

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Tahoun Přívara bude zároveň trenérem Kanonýrů

Kladno - S novou trenérskou dvojicí jdou do sezony florbalisté Kladna. Po sestupu ze Superligy tým opustili Honzové Zahalka a Buk, na jejich místo vedení klubu dosadilo dva borce, kteří loni ještě hráli za Kanonýry nejvyšší soutěž.

Natáčení filmového Pepy v Kladně pokračuje

Kladno /FOTOGALERIE/ - Filmový štáb pod vedením režiséra Jána Nováka si vybral pro natáčení nové české hořkosladké komedie s názvem Pepa středočeské Kladno. Od minulého týdne zde proto vznikají záběry pro film, který vstoupí do kin příští rok. Jak říkají autoři, jedná se o komedii o tom, jak se vymotat z neustále se opakujících dennodenních stereotypů a začít ten pravý život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení