Největší starostí všech myslivců, kteří chtějí ve svých honitbách nelézt i zjara pořádné a zdravé kusy, je nyní pravidelné přikrmování, jež provádějí i na Kladensku s ohledem na počasí i několikrát týdně.

Přestože jejich práce neustala prakticky od žní, vyrážejí nimrodi do terénu nyní o to intenzivněji. „Právě jsem se vrátil z objížďky revíru. Byl jsem přikrmovat a zároveň kontroloat, jak plní povinnosti moji kolegové a mohu říci, že jsem nikde žádné závady neobjevil,“ uvedl myslivecký hospodář sdružení Klobuky a Smečno Vladimír Moravec.

Podle jeho slov je vše v nejleším pořádku a bažanti, srnčí, vysoká, černá zvěř i zajíci dostávají, co je třeba. „Je nutné i zde dodržovat jisté zásady, abychom na druhé straně například spárkatou zvěř nezatěžovali zbytečně vysoce energetickým jadrným krmivem, které potom hůře tráví.

Srnkám v tuto dobu dáváme proto raději seno, ječmen a oves nežli pšenici, což jim lépe prospívá. Bažanti si v zásypu naopak na pšenici rádi pochutnají, stejně jako na travních semenech a obilných zbytcích. Jadrné krmivo mají v oblibě i zajíci, kteří nepohrdnou ani krmnou řepou či cukrovkou,“ doplnil mysliveský hospodář, jenž pochválil i zemědělská sdružení, která jim část krmiva pro zvěř pravidelně věnují.

Podle jeho slov jsou v tomto období oproti všemu dobrému velký nešvarem situace, když chovatelé psů pouštějí svoje svěřence navolno a ti často a velice rádi prohánějí zvěř kolem krmelců.

„Zvěř si po jídle lehá a potřebuje dobře trávit, když ji začně prohánět neukázněný pes nerozumného majitele, tak to rozhodně není nic dobrého. A zastřelit takového honiče je potom skutečně tou poslední a nejzoufalejší možností,“ uzavřel Moravec.