Dvacet jedna let za terorismus vypadá jako příliš drsný trest za účast v bojových operacích proruských separatistů na okupované východní Ukrajině. Tvrdý trest, který vynesl tento týden Vrchní soud v Praze nad v Česku usazeným Bělorusem Alexeje Fadějevem je však naprosto v pořádku. A odpovídá realitě proruskými reparatisty okupované východní Ukrajiny.

V Doněcku jsem byl několikrát.

I v různých fázích konfliktu se separatisty. Zažil jsem ho ještě jako fotbalem žijící město plné sportovních barů, kde místní na velkoplošných obrazovkách sledovali zápasy anglické ligy nebo Ligy mistrů. Chloubou města byl supermoderní stadion nejlepšího ukrajinského klubu Šachtar Doněck a na východ Ukrajiny mířily tisíce fanoušků, a to i ze zahraničí.

Luboš Palata
Maléry pana premiéra táhnou ke dnu celé Česko

Zažil jsem Doněck i v prvních týdnech po útěku svrženého prezidenta Viktora Janukovyče, kdy se sice ke slovu už hlásilo zdejší podsvětí, ale ještě tu nebylo mnoho ruských vojáků a dobrovolníků. Město už žilo v obavách, co se bude dít dál, ale ještě se odsud neutíkalo.

Když jsem byl v Doněcku potřetí a naposledy, mafiánské struktury a „dobrovolníci“ z Ruska už tu převzali moc, na ulicích přestalo být bezpečno a lidé sympatizujícís Ukrajinou si nemohli být jisti ani majetkem, ani životem. Stejně jako my novináři z nepřátelského Západu, které už občas někdo, kdo měl samopal, ztloukl a okradl.

Teroristický "stát"

Moci nad celou oblastí se ujaly především místní zločinecké struktury a ruské speciální jednotky. K separatistům, štědře platícím nájemným žoldákům, zamířilii „dobrovolníci“ z Česka. Možná také pod dojmem vystoupení prezidenta Miloše Zemana, který tvrdil, že to, co se odehrává na východě Ukrajiny, je jen „občanská válka“.

Povinné očkování proti covidu se šíří Evropou
Povinné očkování proti covidu se šíří Evropou. Babiš jej prozatím vyloučil

České soudy jsou však jiného mínění a po počátečním tápání začaly působení lidí z Česka v řadách separatistů hodnotit podle skutečnosti. Tedy jako účast na teroristických aktivitách. Zcela správně, protože rozdíl mezi bojem v řadách teroristických skupin Islámského státu a v bojůvkách takzvané Doněcké republiky téměř žádný není. Navíc zatímco Islámský stát zatím žádný teroristický útok v Česku nespáchal, ruské tajné služby, tytéž, které řídí teroristické skupiny na východě Ukrajiny, už ve Vrběticích zabíjely. Naše justice se v případě českých žoldáků v Doněcku ukázala moudřejší než čeští politici s prezidentem v čele. To je dobrá a nadějná zpráva.