Podívejte se, jak to vypadá na Overseas Highway:

Zdroj: Youtube

Kde je dálnice, která vede po moři?

Asi 160 kilometrů, přes 40 mostů a hlavně cesta přírodou s nádechem Karibiku. To přináší unikátní dálnice Overseas Higway v americké Floridě.

Věhlasná cesta začíná v Key Largo, což je ostrov těsně u pevninské americké Floridy, Je celosvětově označován za hlavní město potápění. 


Nahrává se anketa ...

Z něj dálnice vede do Key West, což je další ostrov u Floridy. Má nádech Karibiku, je vyhlášenou turistickou destinací a pyšní se zajímavou historií. Key West býval mimo jiné útočištěm opravdových pirátů.

V závislosti na provozu trvá cesta po nadmořské dálnici z jednoho konce na druhý zhruba čtyři hodiny - při jednosměrné cestě. Takže asi osm hodin tam a zpět.

Závojový vodopád v Sokolí dolině ve Slovenském ráji
Sokolí dolina je pěkná divočina. Vítejte v jednom z nejhezčích míst na Slovensku

„To znamená, že k prozkoumání všech pamětihodností a skrytých drahokamů na cestě se doporučuje udělat si z výletu celý den a strávit alespoň osm hodin zábavou a krásnými scenériemi na cestě,“ doporučuje specializovaný web The Travel.

Dělníky ohrožovali aligátoři, hadi i hurikán

Počátky se datují do roku 1905, kdy milionář Henry Flagler začal s vybudováním železniční tratě z pevninské Floridy do Key West. Hotovo bylo za sedm let. Šlo o mimořádné dopravně–stavební dílo a velkou událost.

„Trať stála 50 milionů dolarů, což je v dnešních cenách 1,56 miliardy dolarů. Přibližně 4000 afroamerických, bahamských a evropských přistěhovalců na ní dřelo v těžkých podmínkách. Mimo fyzicky vyčerpávající práce se všichni se museli potýkat i s aligátory, štíry a hady,“ připomněl web BBC.

Overeseas Highway je oblíbeným cílem motoristů:

Více než stovka dělníků pak zahynula během tamních hurikánů. Dokončená trať byla považována za osmý div světa. Tak mimořádné dílo to bylo.

Jenže přišel rok 1935. „Tehdy trať na přepravu nákladů a bohatých rekreantů těžce poškodil hurikán,“ připomenul web věnující se Overseas Highway.

Jízda omezenou rychlostí

Po hurikánu se postupně trať postupně rekonstruovala a místo vlaků zde začala jezdit auta. V roce 1982 bylo 37 původních mostů nahrazeno širšími. Přibyly i nové, takže nyní zde napočítáte celkem 42 mostů.

Dálnice dnes spojuje 44 tropických ostrůvků, takže řidiči mohou snadno propadnout pocitu, že jedou doslova po moři.

Pevnost Alexander leží na ploše 90 x 60 metrů.
Rusové v této unikátní pevnosti zkoumali léky proti moru. Dva vědci to nepřežili

„Rychlost je omezena na 35 až 55 mil, tedy na 56 až 88 kilometrů v hodině. Na dálnici nejsou žádné mýtné brány ani budky tísňového volání, proto vždy cestujte s plně nabitým telefonem,“ upozornil web Telegraph.

Cestovatelský web TripSavvy navíc varoval, že se tu často tvoří kolony. „Běžná čtyřhodinová cesta se ve špičce může snadno i zdvojnásobit,“ uvedl web.

Oversesas Higway obklopuje nádherná příroda

Celá lokalita je obklopena pestrou přírodou. „Hojné jsou tu například mangrovníky, mořské trávy a korálové útesy. Vyskytují se zde zvířata jako aligátoři, mořské želvy a ohrožený kapustňák a v útesech žije více než šest set druhů ryb,“ shrnuje internetová encyklopedie Britannica.

Nadmořská dálnice prochází třemi národními parky – Biscayne, Everglades, Dry Tortugas.