VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JAN BRABEC

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Úroda letos katastrofální nebude, hodnotí zemědělci

Kladensko – Po loňské katastrofální úrodě to vypadalo, že se letos zemědělci dočkají další noční můry. Nakonec je vše jinak, letošní úroda by se měla podle jejich slov pohybovat kolem průměru. Na konkrétní čísla a kompletní hodnocení je ale zatím příliš brzy.

Stromy připomínají svobodu a demokracii také na Kladensku

Kladensko – Stromy svobody symbolizují vznik Československa, přičemž právě v letech 1918 a 1919 jich byly vysazeny tisíce. To měli na starosti například různí starostové, žáci nebo členové místních spolků. Jejich výsadba pokračovala i v dalších letech, přičemž stromy měly připomínat význam svobody a demokracie. A pokračovat bude i v roce 2018, kdy si připomeneme stoleté výročí založení Československé republiky.

Participativní rozpočtování: Převažují plusy nebo mínusy?

Kladensko – Participativní rozpočtování je procesem, při kterém mohou obyvatelé diskutovat a rozhodovat o využití části rozpočtu obce. Vznik této myšlenky se datuje do roku 1989, kdy byl tento způsob rozpočtování použit v brazilském městě Porto Alegre. Za tu dobu se participativní rozpočtování rozšířilo do různých koutů světa. Velmi hojně je používáno například v latinskoamerických zemích, z evropských zemí pak zejména v Polsku. Zkušenosti s ním mají také na Slovensku, přesto se v České republice nejedná o příliš rozšířenou metodu, a tak je tomu i na Kladensku.

Osobnosti Kladenska novou vládu neoslavují

Kladensko /ANKETA/ – Konečně. Zdánlivě nekonečné čekání na novou menšinovou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), která získala v noci ze středy na čtvrtek důvěru Poslanecké sněmovny, je už minulostí. Co ovšem na vládní koalici, kterou tvoří hnutí ANO a ČSSD s podporou KSČM, říkají lidé z našeho regionu?

Povolit pivo cyklistům či vodákům? Názory se liší

Kladensko – Červenec bývá vedle srpna nejteplejším měsícem v roce, a tak k němu neodmyslitelně patří zejména vodní turistika a cykloturistika. Po intenzivním pobytu na sluníčku ovšem člověku často vyprahne, a tak vyhledává místa, kde by se mohl občerstvit. Ne vždy to ale končí pouze u nealkoholických nápojů, přestože mají cyklisté i vodáci alkohol zakázaný. A právě tento zákaz je v poslední době stále diskutovanějším tématem. Názory na to, zda povolit například půl promile alkoholu v krvi, se ovšem často liší. Jaký názor mají na tuto novelu zákona majitelé či provozovatelé restaurací v našem regionu?

Kladno chystá několik novinek pro cyklisty. Dočkají se úschovny kol?

Kladensko – Sotva odtaje poslední sníh a začnou o sobě dávat vědět sluneční paprsky, vyráží každým rokem na silnice nejen našeho regionu nespočet cyklistů, jejichž počet s příchodem léta ještě stoupá. Cykloturistika je zkrátka stále oblíbenější, na což často reagují také města, která pro cyklisty vytváří lepší podmínky.

Obchody s potravinami menším obcím leckdy chybí

Kladensko – Různých obchodů s potravinami je po celém Kladensku rozeseto více než dost, například jen nejznámějších spotřebních družstev svazu COOP je v našem regionu přes padesát. I přesto ovšem existují obce, které registrují absenci podobné prodejny, a tak jejich občané musí kvůli nákupu složitě dojíždět.

V buštěhradském zámku by mohlo být volnočasové vzdělávací centrum

Buštěhrad – Zdálo se to jako nekonečný příběh. Dvě třetiny chátrajícího buštěhradského zámku, tedy dřívější městské chlouby, patřily od roku 2010 kraji, který se o něj nestaral. Buštěhradští tedy usilovali o jeho navrácení do rukou města, což se také na začátku roku 2018 konečně podařilo.

Prázdniny už si užívají i studenti Kladenské univerzity třetího věku

Kladno /FOTOGALERIE/ - Studenti a studentky Kladenské univerzity třetího věku organizované už od roku 2003 Střediskem komplexní sociální péče známým jako Fontána si užili slavnostní moment. Jejich studium totiž bylo zakončeno ceremoniálem, při kterém každý z nich získal kromě krásné květiny také osvědčení o absolvování studia.

Studenti kladenského gymnázia opět pomáhali, tentokrát hned dvojnásobně

Kladno - Pro studenty kladenského gymnázia v rámci svého stále pokračujícího projektu Aktivní Kladno nastaly v červnu dokonce dvě slavnostní chvíle. Nejprve podpořili Dobrovolnické centrum Kladno, následně přispěli také domovu seniorů Centrin v Unhošti.

Pomozte najít zloděje od kladenské pošty

Kladno - Kladenští policisté vyšetřují případ krádeže, ke které došlo 13. května. Zatím nezjištěný pachatel okradl třiapadesátiletého spícího muže a to před čtvrtou hodinou ranní na kladenském Poštovním náměstí. "Ten, silně společensky unaven, se rozhodl odpočinout si přímo před vchodem na hlavní poštu. Tam usedl na schody a následně usnul. Po probuzení zjistil, že byl okraden. Z kapsy kalhot mu zmizela peněženka s osobními doklady a finanční hotovostí. Škoda byla vyčíslena na dva tisíce tři sta korun," uvedla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Osobnostem Kladenska se nové logo hokejové reprezentace nezamlouvá

Kladensko – Český svaz ledního hokeje v předešlých dnech představil u příležitosti svého 110. výročí veřejnosti svou novou tvář včetně nových reprezentačních dresů. Fandové na nich ovšem marně hledali státní znak, který byl tradičně jejich dominantou, na prsou ho totiž vystřídalo moderní logo v podobě lva.

O osudu kladenského fotbalového stadionu rozhodne valná hromada SK Kladna

Kladno – Kladenský fotbalový stadion Fr. Kloze by konečně v blízké době mohl připadnout do majetku města. Rozhodli o tom kladenští zastupitelé na posledním zasedání zastupitelstva. Souhlasili totiž s nákupem nemovitosti od zapsaného spolku SK Kladno. Částkou přesahující 35 milonů korun by měly být uhrazeny pohledávky věřitelů spolku, a tak by měl být stadion oddlužen.

Vandalové v Kladně ničí sdílená elektrokola

Kladno – Od začátku června mohou Kladeňáci využívat systém bezstanicových sdílených kol s elektromotorem, který nemá jinde ve světě obdoby. Žluto-zelená elektrokola si postupem času získávají čím dál tím větší sympatie obyvatel největšího středočeského města, avšak jejich provoz ukázal také stinné stránky. Už v několika případech byla kola totiž předmětem vandalismu.

Narozeniny republiky oslavili manželé neuvěřitelnou cestou dlouhou 1244 km

Lány – Dvanáct set čtyřicet čtyři kilometrů. Takovou vzdálenost absolvovali na sportovních koloběžkách za třináct dní manželé Káča a Honza Zámysličtí z Kladna. Fascinující cestou tihle skromní a sympatičtí sportovci oslavili stoleté výročí od založení Československa. Jejich expedice začínala v Sarajevu, vedla přes sedm zemí, které symbolizovaly „sedm kulí jako v Sarajevu“, následně končila u jezdecké sochy tatíčka Masaryka v Lánech.

Do rekonstrukce škol a školek investuje Kladno více než 130 milionů

Kladno – Nejvhodnějším obdobím pro provedení rekonstrukce na budovách základních i mateřských škol je logicky léto. Právě v období letních prázdnin, kdy si děti užívají dva měsíce zaslouženého volna, a školní lavice i učebny tak zejí prázdnotou, vyrážejí do akce obvykle dělníci. V některých případech se stává, že si žáci díky opravám užijí ještě delší volno, protože jinak by se rekonstrukce nestihla, avšak to se letos netýká ani jedné z kladenských škol.

Banky nemají zájem o provozování bankomatů mimo velká města

Kladensko – Doba včetně moderních technologií stále neuvěřitelným tempem chvátá kupředu. Například užívání platební karty či elektronického bankovnictví se stalo běžnou součástí života téměř každého z nás. Dalo by se tedy předpokládat, že bankomat lze najít téměř na každém rohu. Opak je ovšem pravdou, tedy až na výjimky v podobě velkých měst.

U Knovíze se v pondělí převrátil jeřáb

Kladensko – Kuriózní nehoda se stala v pondělí odpoledne nedaleko obce Knovíz. Mimo silnici tam skončil převrácený jeřáb.

Veřejnosti byla představena kniha Bratronická zastavení

Bratronice – V rámci oblíbeného hudebního festivalu Bratroňský džbán byla veřejnosti u příležitosti 790. výročí obce Bratronice představena publikace nesoucí název Bratronická zastavení. Tu má na svědomí dlouholetý pracovník místního obecního úřadu Radoslav Müller a kladenský regionální historik Miroslav Oliverius. A právě druhý ze jmenovaných autorů poskytl Kladenskému deníku o knize krátký rozhovor.

Tragický závěr víkendu, mladý řidič nehodu nepřežil

Kladensko – Složky integrovaného záchranného systému zaměstnala v neděli krátce před sedmnáctou hodinou dopravní nehoda poblíž železničního přejezdu mezi obcemi Třebusice a Slatina. Přes veškerou snahu záchranářů se tragédii zabránit nepodařilo, mladý řidič zemřel.

OBRAZEM: Slaňáci si opět vychutnali Slánský tuplák

Slaný - Festival hudby, dobrého jídla, piva a zábavy - tak lze popsat festival Slánský tuplák. Tyto tradiční pivní slavnosti se konaly na Masarykově náměstí v královském městě Slaný v pátek a v sobotu.

Majitelé historických vozidel absolvovali druhou Veteran rallye Kladno

Kladensko /FOTOGALERIE/ - O víkendu byla možnost nejen v okolí Kladna potkat nablýskané historické vozy. Od pátku do neděle se totiž konal druhý ročník Veteran rallye Kladno.

OBRAZEM: Hudební festival Bratroňský džbán opět nezklamal!

Bratronice - Sobotní odpoledne patřilo v Bratronicích již tradičnímu hudebnímu festivalu Bratroňský džbán. Jeho návštěvníky čekala pořádná porce zábavy v podání různých hudebních skupin, pohodovou atmosféru ještě lépe dokreslilo slunné počasí.

Jan Lucemburský zavítal po sedmi stech letech znovu do Kačice

Kačice /FOTOGALERIE/ - Velkolepými oslavami si v sobotu připomněli sedm set let od první písemné zmínky o obci Kačice. Veřejnost se tak mohla přenést o sedm století zpátky v čase a sledovat například příjezd tehdejšího vladaře Jana Lucemburského.

Vybudování mostu přes D7 vyjde na 33 milionů

Kladensko - Nový most přes dálnici D7 by mohl v roce 2019 vyrůst mezi obcemi Brandýsek, Knovíz a Želenice. Nahradit by měl ten stávající, který je v žalostném stavu. Projekt na rekonstrukci respektive výstavbu nového mostu zařadili krajští radní do takzvaného zásobníku projektů spolufinancovaných z evropských a národních prostředků.

Pomohl by řidičák na zkoušku k bezpečnějšímu provozu?

Kladensko - Jen šest bodů a čerstvý řidič přijde o řidičák. Varianta, o které se diskutuje v souvislosti s častými dopravními nehodami, v poslední době poměrně často. A novopečení řidiči by tak podle plánů ministerstva dopravy skutečně mohli dopadnout. Resort opět zvažuje, že k začínajícím řidičům bude přísnější. Takzvaný řidičák na zkoušku by měl totiž platit dva roky.

Bezpečnost při jízdě na kole není radno podceňovat

Kladensko – Křižovat silnice ve stále houstnoucím provozu na kole není žádný med. Případný střet vozidla s cyklistou navíc připomíná souboj mezi Davidem a Goliášem, avšak ten na rozdíl od biblického příběhu většinou končí hůře pro Davida, respektive téměř ničím nechráněného cyklistu. Není proto divu, že někteří cyklisté už svou jízdu omezili výhradně jen na cyklostezky.

Slaňáci dnes budou diskutovat o podobě Masarykova náměstí

Slaný – To, že slánské Masarykovo náměstí výrazně změní svou tvář, se ví už dlouho. Nikdo ovšem zatím nedokáže odpovědět na to, jak přesně bude zrevitalizované náměstí vypadat. Nahrazena má být nevyhovující dlažba, stejně tak jako zeleň a další prvky, které náměstí příliš nelichotí. Vyměněno by mělo být i stávající veřejné osvětlení. Největší otázkou posledních dní je ovšem umístění repliky mariánského sloupu. Veřejná diskuze o celé revitalizace se koná už dnes od 17.30 hodin v Městském centru Grand.

Helena Horáková z Kladna slaví 105. narozeniny

Kladno - Neuvěřitelné životní jubileum se třemi číslicemi oslaví v neděli Hana Horáková z Kladna Švermova, která se narodila 17. června 1913. Dáma s věčným úsměvem na rtech se dožívá 105 let.

Kladenští strážníci měli na střelecké soutěži přesnou mušku

Kladno – Kladenští strážníci slavili střelecký úspěch na soutěži v Kralupech nad Vltavou.

Nemovitostí na prodej je nedostatek, ceny tak stoupají

Kladensko – Koupit nemovitost za slušnou cenu. Spojení, které se zdá býti v poslední době spíše jako sci-fi. Ceny domů i bytů jsou totiž nesmírně vysoké, přičemž nemovitostí na trhu je jako šafránu. A může být ještě hůř.

Šestasedmdesát let od tragédie Lidice stále žijí!

Lidice – V neděli si celá republika připomene šestasedmdesát let od hrůzného řádění německých nacistických okupantů v Lidicích. Ti obec 10. června srovnali se zemí, jejich běsnění v roce 1942 stálo celkem 340 lidických životů.

V Zákolanech si připomněli místní legionáře a oslavili vznik republiky

Zákolany /FOTOGALERIE/ - Desítky lidí se sešly v Zákolanech, aby oslavily 100 od vzniku republiky. Zúčastnění si k tématu mohli vyslechnout přednášku, prohlídnout si zajímavou výstavu či uctít památku obětí první světové války.

Peloton Na kole dětem se zastavil na čtyřech místech Kladenska

Kladensko - Již podeváté projíždí peloton cyklistické akce Na kole dětem, která pomůže onkologicky nemocným dětem, naší republikou. Cyklisté vedeni několikanásobným mistrem světa v jízdě na vysokém kole Josefem Zimovčákem, Janem Pirkem, Pavlem Pafkem, Petrem Koukalem a dalšími osobnostmi vyrazil ve středu 30. května z Ostravy, přičemž na Kladensko zavítal přesně za týden.

Krimimix: Zloděj ukradl mobilní toaletu

Kladensko - Přinášíme vám krátké krimi zprávy z regionu.

Počet porodů v kladenské porodnici rok od roku stoupá

Kladno /INTERAKTOVNÍ INFOGRAFIKA/ – Počet porodů v kladenské porodnici pomalu ale jistě rok od roku stoupá. Zatímco například v roce 2013 přišlo v Oblastní nemocnici Kladno na svět celkem 1144 novorozenců, loni se číslo porodů vystoupalo až na 1247 porodů.

Obce Kladenska bodovaly v soutěži Odpadový Oskar

Kladensko – Hned několik obcí z Kladenska zabodovalo na nedávno vyhlášeném čtvrtém ročníku soutěže Odpadový Oskar. Jejím prostřednictvím oceňuje nezisková organizace Arnika obce, s nejnižší produkcí směsných odpadů za rok 2016.

Lidé z Kladenska nejvíce utratí za jídlo a zábavu

Kladensko - Podle nejnovějších průzkumů vynaloží Středočeši nejvíce financí za jídlo a bydlení, naopak nejméně peněž utratí za vzdělávání. Ve srovnání se zbytkem republiky přesto utratí za bydlení nejméně. Nejvíce ze všech krajů pak dají za dopravu.

Sehnat firmu na realizaci menší zakázky je někdy pořádně tvrdý oříšek

Kladensko – Není žádným velkým tajemstvím, že v posledních letech chybí pracovní síla. To značně komplikuje situaci městům a obcím, jejichž veřejné zakázky firmy nestíhají, nebo prostě jen jednoduše nechtějí realizovat. Kladenský deník pro vás zjistil, jak se daří zadávat tyto zakázky městům a obcím na Kladensku.

Studenti z Norimberku navštívili kladenskou zdrávku

Kladno - Celkem šestice studentů z německé střední školy Lothar-von-Faber-Schule z Norimberku navštívili Kladno v rámci výměnného studijního pobytu, který je součástí projektu Tandem za podpory Česko- německého fondu budoucnosti.

Žáci základních škol soutěžili na kladenském Sletišti o takzvaný Strádal Cup

Kladno /FOTOGALERIE/ – Na kladenském Sletišti se uskutečnila tradiční hasičská soutěž o putovní pohár velitele stanice HZS Kladno se zažitým názvem Strádal Cup.

Kladeňáci mohou nově využívat sdílená elektrokola

Kladno /FOTOGALERIE/ – Kladeňáci se po zimě opět dočkali sdílených kol. Na rozdíl od podzimu se ovšem tentokrát nejedná o růžová Rekola, které Kladeňáci vřele uvítali. Vedení města totiž ve čtvrtek představilo osmdesátku žluto-zelených elektrokol od společnosti Homeport.

Nouzovské Slunce oslavilo narozeniny a zasadilo strom Olgy Havlové

Nouzov - Chráněné bydlení Domov dobré vůle Slunce v Nouzově oslavilo své osmnácté narozeniny. Při této příležitosti byl také v jeho areálu zasazen jeden z pětaosmdesáti stromů Olgy Havlové, jejichž počet má symbolizovat věk, kterého by se letos bývala tehdejší první dáma dožila. Nouzov se stal druhým místem na Kladensku, kde byl podobný strom vysazen. Stejnou čest měli v březnu také Zákolanští.

Za deset let by se mohli Kladeňáci svézt do Prahy i na letiště moderní železnicí

Kladensko – Největší středočeské město Kladno by měla za deset let propojit s Prahou moderní železniční trať. Vlakoví cestující se ovšem mohou kromě modernizace stávající tratě těšit ještě na jednu novinku, tou bude vybudování odbočky na ruzyňské Letiště Václava Havla.

Cyklistku vedoucí své kolo srazil v Kladně vlak

Kladno – Ke střetu vlaku s cyklistkou vedoucí své jízdní kolo došlo v úterý krátce před půl dvanáctou hodinou na železničním přejezdu v ulici Fr. Kloze v Kladně, tedy mezi Sletištěm a fotbalovým stadionem. Žena s velkou dávkou štěstí vyvázla bez zranění.

Dopad protikuřáckého zákona je znát hlavně v zimě, shodují se hostinští

Kladensko - Téměř rok uběhl od dne, kdy zhasla poslední legálně zapálená cigareta v českých hospodách a restauracích. Stalo se tak kvůli takzvanému protikuřáckému zákonu, který vyvolal negativní reakce nejen u samotných kuřáků. Ti se ve většině případů totiž dočkali podpory i nekuřáků. Na zákon nejvíce doplatili hostinští a provozovatelé restauračních podniků, kteří v mnoha případech počítají velký propad tržeb.

Výstava shozů spárkaté zvěře nabídla v Lánech pohled na 856 kusů paroží

Lány /FOTOGALERIE/ – Přehlídka shozů spárkaté zvěře byla k vidění v Demonstrační obůrce Lánské obory. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout celkem 856 různých kusů paroží.

Miroslav David: V Sokole jsem začínal jako sedmiletý žáček

Kladno – Sokolská župa Budečská se v sobotu předvedla veřejnosti v rámci osmnáctého župního sletu. Nejen o samotné události se v krátkém rozhovoru pro Kladenský deník rozpovídal její starosta Miroslav David.

Ovocnářům na Kladensku zasadily tvrdou ránu do vazu kroupy

Kladensko – Zemědělci, zahrádkáři či ovocnáři si museli oddychnout, když po velmi dlouhé době vyprahlou půdu zavlažil konečně v posledních dnech déšť. Skupina posledních jmenovaných, tedy ovocnáři, ovšem tak úplně šťastní být nemohou. Koncem minulého týdne se totiž objevil silný vítr a kroupy, což jejich úrodě na kvalitě určitě nepřidá.

Bushfest podpořil záchranu buštěhradského zámku

Buštěhrad - Město Buštěhrad pořádalo v sobotu spolu s místními spolky multižánrovou hudební benefici Bushfest. Ta podpořila záchranu chátrajících částí buštěhradského zámku, které se vracejí do majetku města. V zámeckém parku tak v rámci této akce zahráli hudební skupiny Vasilův rubáš, Slapdash Rockabilly, V/R Nobody a další oblíbené kapely. K vidění byla taktéž i výstava současné české mozaiky v Galerii Sýpka, nechyběly ani komentované prohlídky zámku.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT