„Podle mě je trh s uměním trochu přeceňován. Umění jako investice funguje spíš v rámci diverzifikace portfolia. Představa, že si koupím obraz, pár let si ho doma nechám a pak ho prodám se ziskem je hodně zjednodušující. Do umění u nás investují zejména jednotlivci – vášniví sběratelé,“ říká Jan Skřivánek.

Tito sběratelé pak své obrazy mívají pověšené na zdech nejen doma, ale i ve svých firmách, nebo je mají uložené ve speciálních skladech. Často je i půjčují na výstavy do muzeí.

A kde si můžete vybrat obraz, pokud byste si chtěli pořídit kvalitní dílo? Ideální jsou podle Skřivánka aukce, kde lze vyhodnotit podle zájmu ostatních „objektivní“ cenu díla. V galerii musí zájemci důvěřovat prodejci, jestli cena, za kterou obraz nabízí, je adekvátní a není třeba nadhodnocená.

„Z hlediska investování je třeba mít na paměti, že aukční síň si strhává poplatek jak ze strany prodávajícího, tak ze strany kupujícího. Takže když takto nakoupíte nějaké dílo a pak ho později prodáte, zaplatíte vlastně tento poplatek dvakrát. Abyste byli aspoň na nule, musí se ten váš obraz zhodnotit aspoň o 30 procent,“ vysvětluje historik umění a šéfkurátor Musea Kampa.

Připomněl také, že Museum Kampa letos slaví kulaté výročí. Je to totiž už 20 let od doby, kdy Meda Mládková slavnostně otevřela první expozici v budovách bývalých Sovových mlýnů na Malé Straně v centru Prahy. Jan Skřivánek proto v další části pořadu Byznys kafe přiblížil zajímavosti o sbírkách tohoto muzea i o novinkách, které se chystají.

Zajímá vás, jestli byly kdysi obrazy třeba od Františka Kupky, Emila Filly nebo Toyen levnější ve srovnání s cenami děl dnešních umělců? A jak poznat, kteří současní autoři stojí za pozornost a vyplatí se koupit jejich díla? I na tyto a mnohé další otázky odpověděl šéfkurátor Musea Kampa v pořadu Byznys kafe, který moderuje šéfredaktor centrální redakce Deníku Jan Klička.

Podívejte se na celý video rozhovor:

Jan Skřivánek, historik umění a šéfkurátor Musea Kampa, byl hostem pořadu Byznys kafe. Ten moderuje šéfredaktor centrální redakce Deníku Jan Klička. | Video: Deník/Jakub Vítek