„Jejich cílem se postupně stalo deset chat. Možná jich bude ještě více,“ upozornil mluvčí policie René Černý. Rakovnickým policistům už došla trpělivost. Rozhodli se, že si na pachatele posvítí. Ke kontrole na Křivoklátsku využili také vrtulník. Na jeho palubě byl služební pes připravený spolu s psovody k okamžitému zásahu. Podobné akce pořádají policisté také v rekreačních oblastech v okrese Kladno.

Do objektů se zloději ve všech deseti případech dostali rozbitým oknem nebo dveřmi. Okradenými jsou majitelé z Kladenska, Prahy, Novostrašecka a v jednom případě i z Jablonce nad Nisou.

Prvních pět případů zaznamenali policisté v Újezdu nad Zbečnem. V první z chat zloděj nic neodcizil, jen zanechal škodu za šest tisíc korun. Ze druhé zmizely dva rybářské pruty. Zde byla škoda spočtena na bezmála třináct tisíc korun. Třetí případ odhalil krádež motorové pily, malé brusky a nářadí, celkem za osm tisíc korun. Majitel čtvrté chaty je chudší o dvoukilovou propan–butanovou lahev a další chatař si na seznam ztrát připsal sekeru, holicí strojek, dva rybářské pruty a nůžky na živý plot. Celková škoda v obou případech přesáhla částku dvanáct tisíc korun. Prozatímní šetření ukazuje, že je docela možné, že v okolí Berounky řádí dva typy pachatelů. Některých vloupání se možná dopouští bezdomovec, jenž se spokojí s přespáním a odnesením několika maličkostí. Další má zřejmě na svědomí parta motorizovaných profesionálů.

Na tu ukazuje i případ ze Sýkořice. Tady z garáže zmizela řetězová motorová pila a elektrická vrtačka. „Z chaty tentokrát nic zloději nevzali,“ řekl policista René Černý.

Z dalšího objektu zde pachatel odnesl dvoje starožitné hodinky a šest hliníkových likérek. Škoda byla majitelem chatičky spočtena na 3000 korun.
V jiné chatě zřejmě opět řádila celá parta zlodějů, neboť se opět zaměřili na nářadí – elektrickou pilu, příklepovou vrtačku a rozbrušovačku. „Nepohrdli ale ani dámským a pánským kolem a DVD přehrávačem,“ doplnil mluvčí s tím, že způsobená škoda dosáhla téměř pětadvaceti tisíc korun.

Další dva případy vloupání si policisté do statistik připsali opět v Újezdu nad Zbečnem. Zřejmě bezdomovec v jedné z chat ukradl spací pytel za dva půl tisíce korun. Ve druhé chatě se už pachatelé ´napakovali´ více. Z kolny zcizili křovinořez a z přilehlé chaty přehrávač kompaktních disků, rybářskou tašku s vybavením a dva teleskopické pruty s navijáky. Škoda v tomto posledním případě činí přibližně osm tisíc korun.

„Jen v povodí Berounky je deset tisíc chat. Kupodivu jsme tu v pondělí, tedy v pracovní den, zaznamenali čilý ruch. Chataři přijeli po větrném víkendu zkontrolovat stav svých chat a chalup. Žádný výskyt podezřelých osob jsme tu nezaznamenali, nicméně jsme majitele upozornili, že kdyby sami v okolí viděli neznámé podezřele vyhlížející jedince, ihned upozornili nejbližší policejní oddělení,“ dodal Černý.