Záhadnou smrt vyšetřují policisté v prezidentském zámku v Lánech na pomezí Kladenska a Rakovnicka. Muž bez dokladů v noci přelezl plot areálu a ochrance, jež ho na místě zadržela, zemřel doslova v náručí.

Podle dosavadních informací se jednalo zřejmě o narkomana, který se opakovaně pokoušel branou proniknout do prezidentského zámku. Když se mu to ale nepodařilo, vkradl se do objektu přes plot.

V tom okamžiku ho již monitorovaly bezpečnostní kamery. Přivolaná ochranka agresivního muže zpacifikovala, ten však při nasazování pout zemřel.
„Přivolaným záchranářům se již muži nepodařilo pomoci. Při incidentu nebyly zraněny další osoby,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

Podle dosavadních informací se jednalo zřejmě o narkomana, který se opakovaně pokoušel branou proniknout do objektu. Když se mu to ale nepodařilo, vkradl se do něj přes plot. V tom okamžiku ho již monitorovaly bezpečnostní kamery. Přivolaná ochranka agresivního výtržníka zpacifikovala, ten však při nasazování pout zemřel.

„Záchranáři již muži nemohli nijak pomoci. Při tomto incidentu nebyly zraněny další osoby,“ uvedla Tereza Janečková.

Rakovničtí vyšetřovatelé již také určili totožnost muže, který se pokusil vniknout do prostor lánského zámku. „Jedná se o osmadvacetiletého mladíka z Rakovnicka, kterého jsme již v minulosti prošetřovali v souvislosti pro podezření z výroby omamných a psychotropních látek. Do zámku se zřejmě pokusil vniknout pod vlivem těchto látek nebo v opilosti. Zda byl mladík opravdu pod vlivem drog a co přesně zavinilo jeho smrt určí až nařízená soudní pitva“, uvedl mluvčí rakovnické policie René Černý.
Pro náš Deník se k tragickému případu exkluzivně vyjádřil hejtman Středočeského kraje Petr Bendl:

“Myslím, že novodobá historie zámku v Lánech podobný incident nepamatuje. To, že strážníci toho člověka chytili, znamená, že ostraha funguje tak jak má. Ta nešťastná událost se určitě prošetří. Já věřím tomu, že si to dotyčný zavinil svým chováním sám, neboť v objektu pana prezidenta nemá nikdo bez pozvání co dělat.“

Zajímavou teorii jsme se dozvěděli včera nejen v Lánech, ale i při zastávce v nedalekém Rynholci. „Tady se říká, že ten pachatel zemřel ze šoku poté, co byl zadržen. Sami jsme zvědaví, jak to vlastně bylo,“ shodují se Lánští i Rynholečtí.

Známe totožnost mrtvého muže

Informaci o tom, že osmadvacetiletý narkoman, který v sobotu večer přelezl plot lánského zámku, je z Řevničova, potvrdil místní starosta Jiří Petráček. „Jak to slušně říci. Byl to takový exot. Dělal jeden průšvih za druhým. O jeho posledním kousku v životě si dnes povídá celá vesnice a nic slušného se k tomu opravdu říci nedá,“ uvedl.

Michal Dalla–Valle, po předcích italského původu, žil v domku po rodičích. „To byli slušní lidé. Kdoví, proč se dal na takovou cestu a udělal ostudu své rodině i obci,“ uzavřel toto smutné téma starosta. Soudní pitva prozatím přinesla ten výsledek, že muž zemřel na selhání srdce. „Čili infarkt. Následovat budou další vyšetření na přítomnost alkoholu, případně toxikologických látek v těle,“ uvedl ještě k případu mluvčí rakovnické policie René Černý.

Jana Elznicová, Kateřina Husárová