Úraz si naštěstí nevyžádal pracovní neschopnost. „Případ jsem nahlásila na městském úřadě, policii jsem o něm neinformovala. Řekli mi, že majitel zvířete byl v minulosti již jednou upozorněn na to, aby své zvíře dostatečně zajistil,“ dodala doručovatelka.

S kolegyněmi se shoduje, že lidé kolikrát nemají zavřená vrátka, poštovní schránky bývají často na jejich zadní straně a velká plemena pobíhají za ploty jen o málo vyššími než jeden metr. Její nedobrou zkušenost potvrzuje i inspektorka pro doručování tiskovin v okresech Kladno a Praha–západ ze společnosti Media servis Karolína Bonczkovská. „Za poslední čtyři měsíce se nám s podobnými případy svěřilo osm našich doručovatelek. Jedna z nich měla poranění takového rozsahu, že kvůli tomu kontaktovala policii. Majitel psa pak dostal pokutu ve výši patnáct tisíc korun,“ uvedla inspektorka pro doručování.

Policisté nabádají napadené k tomu, aby se neobávali případných nepříjemností s majitelem psa aúrazy hlásili. „Každý majitel si za jednání svého psa ručí. Pokud zvíře někoho poraní, případ kvalifikujeme jako trestnou činnost ublížení na zdraví. Soud za to může uložit trest až dva roky odnětí svobody,“ upozornila policejní mluvčí Michaela Nováková.

Že případy pokousání psem zdaleka nejsou vzácné, potvrdila i kladenská nemocnice. „Jednou i víckrát týdně tu někoho s takovým typem poranění ošetříme. Většinou to nebývá vážné zranění a psa, který někoho pokousal, se daří dohledat,“ sdělil lékař ortopedicko–úrazového oddělení Petr Žofka.
Identifikací zvířete, předložením očkovacího průkazu jeho majitele a protokolu od veterinárního lékaře o zdravotním stavu psa se dá předejít nepříjemným vyšetřením ve Fakultní nemocnici Na Bulovce, kde jsou jinak lidé pokousaní od psů hospitalizováni.