Zaručených zvěstí bylo před deseti lety plné Kladno. Ve své firmě zemřel rukou vraha jeden z šéfů tehdejšího servisu Opel Autotepas Ladislav Hubený. (34). Stal se obětí přestřelky mafiánů, šeptalo se. A úvahy, že jde o oběť vzájemného soupeření ruskojazyčných skupin, zřejmě nebyly daleko od pravdy.

Šlo o ovládnutí autosalonu – nebo o něco víc? Významnou moc prý původně měla v autosalonu jistá skupina Rusů. V té době tam jako šéf ostrahy – ovšem se širší působností, než by označení funkce napovídalo – působil Milan Libovický. Pak ale podle všeho získala v této společnosti vliv jiná skupina rusky hovořících mužů, údajně původem z Dagestánu. A Libovický musel pryč.

Na jaře roku 1998 se rozhodovalo o tom, kdo firmu ovládne definitivně. Tak se alespoň tehdejší kroky jednotlivých aktérů kauzy, hemžící se mnoha jmény i řadou nejasností, jeví s odstupem deseti let. Možná ale za střetem Rusů a Dagestánců v Kladně stály podstatně větší nelegální kšefty, na nichž se někteří lidé z autosalonu zřejmě podíleli. Tak nebo tak, osudného 20. března na schůzku s Hubeným. přivezl Libovický společně s kamarádem Jiřím Šindlerem (tehdy spolu provozovali diskotéku) Rusa Valerie Borisoviče Kirijenka a jeho společníky. Jednání ale nedopadlo dobře. Ladislava Hubeného Kirienko zastřelil pistolí patřící Libovickému. Tak to aspoň vidí soud. Existují ale svědectví, že dvě smrtící kulky měl vypálit někdo z Dagestánců.

Obžalobě z podílu na vraždě čelili do dneška i Libovický se Šindlerem. Na mordu se sice podle soudkyně Naděždy Bit〜tnerové nepodíleli, dostali ale tresty za vydírání. Libovický si má odsedět pět let, Šindler dostal tři roky s podmíněným odkladem na dobu tří let. Ani s podmínkou ale nesouhlasí. S vydíráním prý stejně jako se střelbou neměli nic společného. „My tam nic nedělali a od nikoho jsme nic nechtěli,“ řekl Šindler Deníku. „Figurovali jsme jen jako řidiči, kteří tam přivezli nějaké lidi. Ani jsme nešli dovnitř, čekali jsme venku v autech. A když se začalo střílet, utekli jsme.“ Dá se tedy předpokládat, že kauza zamíří k odvolacímu senátu vrchního soudu.

Po údajném střelci Kirijenkovi se slehla zem. Ztratil se v Rusku. Objevit se ho nepodařilo ani Interpolu. Verdikt si včera vyslechl pouze Šindler. Libovický soud požádal, aby jednal v jeho nepřítomnosti. Překvapivě ho ale nezaměstnaly povinnosti pod〜nikatelské, nábrž rodičovské. Je totiž na ´mateřské dovolené´.