„Bylo asi za pět minut šest hodin ráno, když vstoupil do obchodu mladík, jenž mě nejprve požádal o Marlbora. Tak jsem se otočila ke stojanu s cigaretami a zeptala jsem se ho jaké. On mi neodpověděl, tak jsem se otočila zpátky a to už měl v ruce nůž a říkal mi, že chce všechny peníze. Začal mlátit do pokladny, zkoušel na na mě nožem útočit a pořád opakoval svůj požadavek,“ sdělila přepadená dvaašedesátiletá Helena Šafárová.


„Asi jsem v tu chvíli dostala strašný vztek, protože to byl takový mladičký střízlík, který si na mě dovolil křičet, tak jsem reagovala stejně. Křičela jsem na něj, že tu ještě peníze nemám a ať počká, že mu je dám, jen je mám jinde. V tu chvíli jsem se sehnula pod pult a vyndala slzný sprej. Jak jsem vstávala zpoza toho pultu, šla nejdřív moje ruka s tím kasrem a on se toho asi lekl, protože si přikryl obličej a začal utíkat,“ řekla prodavačka.


Helena Šafářová je v obchodě pouhých čtrnáct dní a mnozí jiní by na jejím místě určitě pachateli dali vše, jen aby neohrozili své zdraví nebo dokonce život. Ona však prokázala obrovskou statečnost.


„Strach jsem měla, ale možná jsem se nebála tolik proto, že měl jen nůž a hlavně byl malý. Navíc jsem od pultu trochu poodstoupila a měla jsem tu rozloženou spoustu novin, takže jsem byla trochu krytá. Musel si stoupnout na špičky aby se ke mě tím nožem alespoň přiblížil. Pak ale vzteky bušil do kasy až ji zablokoval. Když si to tak vybavím, nejvíc jsem se asi naštvala proto, že si na mě dovoloval takový drzý fracek. Když začal utíkat, přivolala jsem policii a pak už jsem jen viděla, že prchá směrem do Habešovny,“ uvedla Šafářová s tím, že policie na místo dorazila asi do pěti minut.


Trafika v Amálské ulici však nebyla přepadena poprvé. Jiný ozbrojený lupič tu řádil jen týden před Mikulášem zhruba před rokem a půl.
„Těsně před zavřením sem vtrhl muž v černé kukle s nožem v ruce. Tehdy si ale peníze odnesl, protože mi přiložil zbraň k břichu a dotlačil mě za pult. Proto jsem se radši nepokoušela odporovat. Odnesl si ale pouze tři tisíce, protože asi hodinu před tím si majitelka většinu tržby odvezla. Také to bylo zkraje, kdy jsem tu začala pracovat,“ popsala vlastní zkušenost další prodavačka Alena Zázvorková.