„Tady si nikdo netroufne vystrčit ani nos. V jednom z vagonů žijí bezdomovci, za nimiž chodí kumpáni. Když se opijí, stojí to za to, “ uvedl pracovník dráhy, který si z obav o svoji bezpečnost nepřál zveřejnit jméno. „Nikdo na ně nemůže. Chodit mezi ně si netroufáme. Zloději jsou mazaní, pokaždé seberou věci maximálně do pěti tisíc korun a policie to může hodnotit jen jako přestupek,“ doplnil nádražák. Policie ale údajně o těchto případech nic neví.
„Ze strany Českých drah jsme nepřijali žádné trestní oznámení, které by se vztahovalo k rozkrádání železničních vagonů v Kamenných Žehrovicích. Řešili jsme pouze vloupání do drážních buněk,“ uvedla kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.


Kladenský deník se na místo vypravil a zjistil, že desítky vagonů jsou v žalostném stavu a jeden z nich skutečně obývají Jan s Evou, kteří ale nepůsobí jako agresivní dvojice. „Oba jsme přišli o bydlení, tak žijeme tady. Nepořádek dělají lidé přijíždějící v noci auty. Dokonce ulomili i závoru, aby se sem dostali,“ řekl Jan – obyvatel vagonu. Podle jeho vyjádření stojí za vším nájezdníci, již za lupem vyjíždějí i dodávkami. Znehodnocené vozy, odkud se line zápach z lidských exkrementů, jsou podle oslovených bezdomovců pouze pozůstatky Františky a Gustava, kteří tu bydleli nějakou dobu vedle nich.
„V Kamenných Žehrovicích je v současné době deponováno 68 vozů. Část z nich je určena k opravě, ostatní jsou průběžně odváženy k likvidaci.


Ve snaze minimalizovat ztráty, které na vozech působí vandalové, provádějí pracovníci Českých drah pravidelné kontroly. Uhlídat tak rozlehlý areál však není snadné a k vandalismu bohužel přes veškerou snahu dochází. V takových případech je událost vždy ohlášena Policii ČR,“ uvedla pracovnice tiskového oddělení Českých drah Markéta Krausová.