Celková inflace loni přesáhla 15 procent, byla tak nejvyšší od roku 1993. Nominální mzdy se přitom v prvních třech čtvrtletích zvýšily průměrně o méně než šest procent. To znamená, že Češi si za svou mzdu koupí méně. 

„Spotřeba klesá, vidíme to na karetních transakcích, které jsou v současnosti po započítání inflace o 5 až 10 procent nižší než před rokem,“ potvrzuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. „Pokles reálných mezd bude určitě pokračovat, i když pomalejším tempem,“ předpovídá analytik.

Česká spořitelna pro letošek očekává inflaci 9,5 procenta, zatímco nominální mzdy podle ní vzrostou jen o 7,5 procenta. Podle Navrátila bude lépe až v příštím roce, kdy by se reálné mzdy Čechů měly opět vrátit k růstu. „Pokud se nic nepokazí,“ dodal ekonom.

Dříve však bylo i hůře

Při ohlédnutí za horizont jednoho dvou let přitom zjistíme, že přes aktuální pokles je dnes koupěschopnost většiny pracujících vyšší než před lety. Od roku 2018 vzrostla průměrná hrubá mzda v Česku zhruba o čtvrtinu na necelých 42 tisíc korun. Nejvíce si polepšili obyvatelé Jihomoravského a Královéhradeckého kraje, nejméně zaměstnavatelé přidávali na Liberecku a na Vysočině. Pro většinu regionů a odvětví však platí, že reálné mzdy jsou dnes vyšší než před pěti lety.

Přestože pro většinu regionů a odvětví platí, že reálné mzdy jsou dnes vyšší, není vývoj všude stejný. Například lidem pracujícím v ubytovacích a stravovacích službách klesly prudce během první vlny pandemie covidu-19 nejenom reálné, ale dokonce i nominální příjmy. Rok nato díky nízké srovnávací základně vystřelily vzhůru.

Ajťáci versus skladníci

Nejdéle držely krok s inflací mzdy v informatice. Celých pět let, i během pandemie, rostly rychleji než ceny v obchodech a ještě ve druhém čtvrtletí loňského roku zaznamenaly meziroční nárůst o 11 procent. I proto dnes průměrná mzda v oboru přesahuje 70 tisíc korun.

Oproti tomu výdělky ve stavebnictví, dopravě a skladování zaostávají za zdražováním téměř nepřetržitě už od roku 2020. Dnes se pohybují přibližně 10 procent pod celostátním průměrem.