Poté, co české domácnosti s vládní pomocí ustály skokové zvýšení cen energií, nastupuje další strašák. Podle prosincového průzkumu agentury Ipsos se zdražování potravin obává plných 91 procent Čechů. A čísla jejich obavy potvrzují.
Jen v pěti státech Evropské unie v lednu vystřelily ceny jídla výš než v Česku. Smutným rekordmanem je Maďarsko, kde se ceny v supermarketech zvýšily o 48 procent. Na Slovensku a v trojici pobaltských republik se pak inflace potravin pohybuje okolo 30 procent.
Předrahá vejce a cukr
Ve středoevropském srovnání je v Česku nejhorší situace u vajec, která meziročně zdražila o téměř 85 procent. O podobně vysoké procento vzrostly ceny cukru. Na druhou stranu třeba jogurty v tuzemsku zdražily o méně než pětinu, tedy nejmírněji v regionu.
Na otázku, proč u nás většina potravin zdražila výrazněji než u sousedů, má každý aktér trochu jinou odpověď, podle toho, jaké zájmy zastupuje. Předseda Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek považuje za jednu z hlavních příčin to, že domácí trh ovládá jen několik málo agrokomplexů a potravinářů a že Češi levně vyvážejí zemědělské komodity, aby pak draze nakoupili hotové potravinářské výrobky.
„Chybí tu širší paleta především menších producentů a zpracovatelů, kteří se z podstaty věci více zaměřují na vyšší přidanou hodnotu ke své produkci, a kteří tak současný prostor mohou vhodně doplnit. Situaci proto pomůže zejména pestřejší, robustnější trh,” je přesvědčen Šebek.
Nedostatky trhu
Také podle ministerstva zemědělství má konkurenční prostředí v produkci a prodeji potravin v Česku do ideálu daleko. „S ohledem na podezření, že u některých potravin trh zcela nefungoval dle pravidel, podal ministr zemědělství Zdeněk Nekula podnět na antimonopolní úřad, aby situaci prověřil,“ uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
Podle Agrární komory stojí za zdražováním jídla především zvýšené náklady. „Náklady na energie a pohonné hmoty, průmyslová hnojiva, krmné směsi pro hospodářská zvířata, mzdy nebo pachtovné se v zemědělské prvovýrobě zvyšují v meziročním srovnání o desítky až stovky procent,“ podotkla mluvčí komory Barbora Pánková.
Přesto podle ní zemědělci u některých komodit, jako jsou jablka, vejce nebo drůbeží maso, zdražovali v průběhu loňska nejpomaleji ze všech článků řetězce. „Podmínky na domácím trhu určují velké obchodní řetězce, které u mnoha položek zdražovaly nejvíce, ačkoliv k tomu nebyl objektivní důvod,“ postěžovala si mluvčí Agrární komory.