Milion Čechů, tedy zhruba každý sedmý dospělý, se pohybuje za hranou rizikového pití alkoholu. A až sedm tisíc lidí ročně zaplatí za tuto neřest životem – podle zprávy Státního zdravotního ústavu jde šest procent celkové úmrtnosti právě na vrub užívání alkoholu.

V konzumaci alkoholu patří Čechům, Moravanům a Slezanům jedny z nejvyšších příček v celosvětových žebříčcích. Například předloni vypil každý občan republiky (včetně kojenců) v průměru 280 piv, 99 dvojek vína a k tomu 350 malých panáků čtyřicetiprocentního tvrdého alkoholu, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

Stromy života.
Jak jsme zestárli? Proklikejte si stromy života z posledních sčítání lidu

V přepočtu na čistý alkohol se jednalo o 9,7 litru čistého lihu na hlavu. Ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 je to mírný pokles o tři decilitry. Jenže tento pokles může být zčásti způsoben tím, že našincům s konzumací tolik nepomáhali cizinci – kvůli lockdownům a omezeným možnostem cestování.

Vztah Čechů k alkoholu prověří desátý ročník kampaně Suchej únor. Do akce, která startuje v úterý 1. února, se může zapojit kdokoli. Vyzkouší si tak, jaké to je, abstinovat celý jeden měsíc – alespoň ten nejkratší z roku.

„O Suchým únoru jsem se dozvěděla loni, a hned jsem se přidala. Ze začátku to byla jen zvědavost, ale nakonec mi únor přinesl zamyšlení nejen nad sebou, ale nad tím, jak se společnost staví k dobrovolné abstinenci,“ říká účastnice kampaně Lucie, účetní z jižní Moravy.