Německo patří mezi oblíbená místa českých turistů, kteří sem vyrážejí nasát neopakovatelnou vánoční atmosféru a obdivovat nádhernou vánoční výzdobu. Výhodné je, že spousta top německých adventních trhů se nachází v dojezdové vzdálenosti od českých hranic. Výlet můžete spojit i s nákupem dárků pod stromeček.

Vánoční trhy v Drážďanech:

| Video: Youtube

Nejstarší trhy najdete v Drážďanech

V Drážďanech se každoročně konají nejstarší vánoční trhy v Německu. Tradiční Striezelmarkt si svou jedinečnou atmosféru zachovává již od roku 1434.

„Drážďanský Striezelmarkt nabízí kulinářské požitky pro všechny. Dá se tady pořídit tradiční vánoční štola, croissanty nebo třeba glazovaná jablka. Vánoční atmosféru dotváří všudypřítomná vůně svařeného vína a bohatě zdobené stánky,“ uvádí oficiální web vánočního trhu Striezelmarkt Dresden.

Vánoční trhy v Drážďanech mají neopakovatelnou atmosféru:

Vyvrcholením drážďanského Striezelmarkt je pak festival drážďanských štol. „Obzvláště krásný výhled na Striezelmarkt se návštěvníkům naskytne z věže Kostela sv. Kříže nebo z okna přilehlého kulturního paláce,“ uvádí cestovatelský web Stadtrundfahrt Dresden.

Netradičně na zámku Guteneck

Atmosféra historického vánočního trhu na zámku Guteneck nedaleko Domažlic je velmi romantická a zavede vás až do středověku.

„Na třiceti tisících metrech čtverečních čeká návštěvníky bohatý trh se starými tradičními řemesly. Více než stovka vánočně vyzdobených stánků pak vybízí k procházce, při které můžete obdivovat řemeslné výrobky. Vidět zde můžete ukázky kovářství, foukání skla, řezbářství nebo třeba sokolníky s dravými ptáky,“ uvádí místní web Rgensburg Bayern.

Atmosféra vánočních trhů na zámku Guteneck je kouzelná:

| Video: Youtube

„Okolí zámku Guteneck se proměňuje v zimní pohádku. Každoročně je tu Ježíšek, dětská zoo či betlém s postavami v životní velikosti,“ uvedl pak web zámku Schloss Guteneck.


Nahrává se anketa ...

 

Do Mnichova nejen na Octoberfest

Vánoční trh, který se každoročně koná na mnichovském náměstí Marienplatz, je nejstarší a zároveň i největší ve městě. „Každý rok jej navštíví zhruba tři miliony návštěvníků z různých koutů světa,“ stojí na webu Einfach München.

„Symbolem vánočního trhu je 25 metrů vysoký strom, na kterém září přibližně 2500 světýlek. Na úžasné atmosféře přidává novogotická radnice, před kterou je strom umístěn. Z balkonu radnice hraje každé úterý a čtvrtek živá adventní hudba, kterou zajišťují dechové a pěvecké soubory,“ připomněl web Muenchen.

Fascinující atmosféra u kolínské katedrály

Ve srovnání s jinými německými městy se první vánoční trh v Kolíně nad Rýnem konal až v roce 1820, patří tedy k těm mladším. Největší akce se koná přímo před katedrálou svatého Petra známou i pod názvem Kölner Dom.

Je tady až 150 stánků s nejrůznějšími kulinářskými specialitami, tradičními pokrmy, horkými nápoji. Kromě toho se zde prodávají originální vánoční dekorace a lokální výrobky. V Kolíně si hodně zakládají na bio kvalitě, udržitelnosti a ekologičnosti.

close Největší vánoční trhy v Kolíně nad Rýnem se konají přímo před katedrálou sv. Petra. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Největší vánoční trhy v Kolíně nad Rýnem se konají přímo před katedrálou sv. Petra

„Udržitelnost a šetrnost ke klimatu byly vždy důležitými tématy i v kolínské katedrále. Od roku 2010 se používají jen LED světla napájená pouze zelenou elektřinu,“ uvádí webový portál vánočních trhů Koelner Weihnachtsmarkt.

Zákaz sériové a moderní výroby v Norimberku

Také vánoční trhy v Norimberku jsou velmi populární a hojně navštěvované. Jejich historie sahá až do roku 1628. V dnešní podobě se na trhu nachází přibližně dvě stovky stánků. Sváteční atmosféru dokresluje bohatá výzdoba, nejrůznější svítící dekorace, ozdobené stromy a samozřejmě také duch starobylého města.

„Vánoční jarmark tradičně zahájil norimberský vánoční anděl, Christkindl, který je považován za symbol tamějšího předvánočního času. Dřevěného andílka totiž v Norimberku vyrobil místní řezbář, když Martin Luther chtěl v dobách církevních reforem vytvořit náhradu za tradičního katolického Ježíška,“ uvádí například web Christkindlesmarkt.

Kromě toho web Christkindlesmarkt připomíná, že právě na místním trhu se dají pořídit ty nejkrásnější vánoční ozdoby. Je totiž povolené prodávat výhradně tradiční zboží, které je vyrobené z poctivých a klasických materiálů jako je dřevo, sklo či textil.