Jedno z nejzajímavějších míst na moři, které má prakticky dokonalý kruhový tvar. Velká modrá díra je pozoruhodná svou hloubkou, čistotou vody a specifickým podmořským životním prostředím. Jedná se o mořskou propadlinu u pobřeží Belize, což je země na severovýchodním pobřeží Střední Ameriky. Leží v blízkosti centra Lighthouse Reef, malého atolu 70 kilometrů od pevniny, a Belize City, což je jedno z největších měst tohoto státu. Název místu dal britský potápěč Ned Middleton, který si jej zamiloval.

Jak vypadá potápění ve Velké modré díře:

Zdroj: Youtube

Proč je Velká modrá díra populární

Důvodů velké oblíbenosti záhadné modré díry je několik. V první řadě je potřeba zmínit, že jde o součást chráněného ekosystému Belize Barrier Reef, který je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Nedávné zprávy o útocích žraloků řadu lidí vyděsily
Žralok? Nic neobvyklého. Deník přináší přehled míst, kde predátora viděli

Věhlas jí dodal a lokalitu proslavil i slavný oceánograf a filmař Jacques Cousteau. Ten lokalitu označil za jednu z pěti nejlepších lokalit pro potápění na světě. Stalo se tak v roce 1971, kdy místo Jacques Cousteau mapoval s pomocí výzkumné lodi Calypso, uvedl turistický web Belize.

Co se o Velké modré díře ví

V současnosti je Velká modrá díra poměrně dobře prozkoumaná. Průzkumníci tak o ní mohou prakticky s jistotou tvrdit, že:

  • Díra je kruhového tvaru o průměru 318 metrů, rozloha pak činí asi 70 tisíc metrů čtverečních.
  • Moře je zde hluboké 124 metrů.
  • Vznikla během několika fází čtvrtohorního zalednění asi před 150 tisíci lety.
  • Je tvořena složitým systémem jeskyní, které se kdysi vytvořily na suché zemi. Je to tak důkaz toho, jak mohou oceány rychle vystoupat.

Jak se lze potápět

Přestože na první pohled jde o potápěčsky poměrně snadné místo, opak je pravdou. Mohou sem jen zkušenější zájemci o ponor, kteří se před tím pod hladinu vypravili nejméně 24 krát. 


Nahrává se anketa ...

Místo je vyhlášené i rozmanitostí mořských tvorů, kteří zde žijí. Jde například o několik druhů žraloků, mořské želvy či kapustňáka.

Lidský odpad a mrtvoly na dně

Jak připomněl zpravodajsko-lifestylový web News.com, o Velké modré díře už nelze hovořit jako o místu zcela nedotčeném člověkem. Svědčí o tom výsledky expedice financované miliardářem Richardem Bransonem z roku 2018.

„Našli jsme tam láhev od koly a také ztracenou GoPro kameru plnou něčích fotek z dovolené,“ citoval web účastnici expedice Eriku Bergmanovou.

Vrtulník letící nad Velkou modrou dírou:

To však nebylo z objevů to nejhorší. Průzkumníci totiž narazili na těla dvou potápěčů, kteří byli považováni za ztracené. Kontaktovali proto belizské úřady. „Bylo rozhodnuto, že těla zůstanou na dně. Dole je velká tma a klid, zesnulí tam mohou v poklidu navždy spát,“ řekla dále Bergmanová.