Ve středu 18. září se na slavnostní start postavilo 60 současných i bývalých žáků, učitelů a příznivců školy, kteří se od budovy gymnázia vydali na trať dlouhou 260 km. Samotnému startu předcházel hodinový program, jenž byl naplněn pokusy skupiny LABORKY.CZ a vystoupením aerobiku v podání Kláry Matějovské a Romany Dragounové. Programem provázel moderátor Rádia Relax Dan Adam.

Pak už následoval samotný start a všichni účastníci se v pěkných tričkách vydali směrem k obchodnímu domu Billa. Tam již čekala doprovodná vozidla, jež rozvážela běžce po celé trati. Chvilky volna trávili účastníci akce v autobuse.

Každý účastník si zaběhl několik úseků, většinou o vzdálenosti 1 km. Celkem uběhl každý účastník asi 8 km, někteří v součtu i celý maraton. V okolí mšeckých rybníků běželi i žáci nižšího gymnázia, kteří se následně vrátili se svými rodiči zpět do Slaného.

V průběhu 24 hodin podali všichni běžci nejen velký sportovní výkon, ale užili si i spoustu zážitků. Mezi běžci vládla úžasná atmosféra a dobrá nálada. Občas byli trochu zmatení, zejména poté, co se k nim v městě Marktredwitz přidali němečtí žáci, kteří neměli doprovodná vozidla. Narušil se rytmus a četnost střídání, všichni chtěli běžet a užít si zbytek závodu naplno. Někteří se rozhodli doběhnout posledních 12 km v kuse. Obdivuhodné. V 16:00 všichni společně doběhli na pegnitzské náměstí, kde byli slavnostně přivítáni starostou města a zástupci německého gymnázia.

Večer následoval kulturní program se vzpomínkami lidí, kteří stáli u zrodu výměn škol a následně i měst. Program byl hezký, ale všichni již mysleli na spací pytel a společnou noc v tělocvičně. Po snídani se všichni účastníci běhu vydali autobusem zpět do Slaného.

Na běh budou určitě dlouho vzpomínat, vždyť mezi účastníky byli i běžci, kteří běželi již před 20 lety. V euforii vyhlásili organizátoři termín další běhu, a sice 18. – 20. září 2024.

Pavel Novák, učitel GVBT Slaný