Karatisté tyto semináře s oblibou nazývají svátkem karate. A není se čemu divit, Soshi pravidelně Slaný navštěvuje již od roku 2013 a jak říkají sami Slaňáci: „Jsme za to nesmírně rádi a také patřičně hrdí. Každý totiž nemá tu možnost čerpat znalosti, zkušenosti a dovednosti přímo u zdroje.“

Semináře se letos zúčastnilo přes 90 karatistů z Čech, Moravy a Slezska, ale také Polska a Rakouska. Na programu karatisty čekal kihon (cvičení základních technik), kata (způsob boje s imaginárními soupeři), bunkai (aplikace kata na reálné soupeře) a také kumite (boj s protivníkem).

Pod vedením Soshiho se karatisté učí pracovat s vlastním tělem a přizpůsobovat si techniky tak, aby byly funkční na každého soupeře s ohledem na odlišnou fyziologii jeho těla. Zároveň také dodržovat a ctít tradice a mít respekt ke zkušenějším.

Mistrovy semináře ale nejsou vždy jen o společném cvičení v Dojo. Po trénincích dochází u společných obědů a večeří k setkání karatistů, kteří chtějí strávit společný čas ve společnosti mistra a svých přátel. Tomu také odpovídala atmosféra celého semináře, jež se nesla po celou dobu v přátelském duchu a žádný dotaz nemohl být špatný.

Soshi na konci třídenního semináře pochválil nasazení všech karatistů, bez ohledu na jejich věk, pohlaví i technické stupně. Dále ocenil kvalitu instruktorů, kteří zde jeho učení předávají svým studentům.

Slánští karatisté vyjíždějí za vzděláním od Soshiho i za hranice. Na konci září, měsíc před tímto seminářem, se slánská parta karatistů společně s přáteli z celé republiky vydala na třídenní mezinárodní seminář do italského letoviska Bellaria-Igea Marina, právě pod vedením Soshi Masaru Miura (9. Dan) a Shihan Paolo Lusvardi (8. Dan).

Česká reprezentace čítala celkem 18 členů. Karatisté se podobných seminářů zúčastňují pravidelně. Další výjezd již mají naplánovaný na začátku prosince, aby mohli opět čerpat nové poznatky a zkušenosti, protože cesta karate nikdy nekončí.