Na Národním hřbitově se nachází celkem 2386 jednotlivých hrobů umučených vězňů a několik pylonů, pod nimiž jsou pochovány zpopelněné ostatky dalších tisíců mužů, žen i dětí, kteří zde nalezli v letech 1940-1945 smrt. Celkem je zde pohřbeno na deset tisíc osob.
Program letošní tryzny začal nástupem čestné stráže a hudby. Poklonit se památce umučených vězňů přišel prezident Petr Pavel, předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Markéta Pekarová Adamová a další význační zástupci politického a veřejného života, diplomatických sborů, židovských organizací, pamětníci, legionáři, sokolové, skauti, baráčníci a zástupci veřejnosti.
Za Československou obec legionářskou položili věnec místopředseda ČsOL Tomáš Pilvousek a Viktor Šinkovec. Za kladenské legionáře Eva Armeanová, Stanislav Pítr, Ivo Bedrna, Helena Ganická, Miroslava a Stanislav Čížkovi. Po položení věnců a květin zazněla česká hymna a s úvodním slovem vystoupil ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek.
Hlavní projev přednesl prezident Petr Pavel. Za přeživší promluvil Ján Hanák ze Žiliny, který se dostal do Terezína jako devítileté dítě a měl štěstí, že se dočkal konce války. Následovala křesťanská a židovská modlitba. Na závěr vystoupil dívčí pěvecký sbor z Litoměřic. Tryzna byla ukončena odnesením státní vlajky a odchodem Čestné jednotky Hradní stráže.
Kladenští legionáři jezdí do Terezína každý rok a tradičně s námi jezdí zástupci XVII. župy baráčníků Františka Holého Slaný v čele s rychtářkou Zdeňkou Srbovou.