Na Národním hřbitově se nachází celkem 2386 jednotlivých hrobů umučených vězňů a několik pylonů, pod nimiž jsou pochovány zpopelněné ostatky dalších tisíců mužů, žen i dětí, kteří zde nalezli v letech 1940-1945 smrt. Celkem je zde pohřbeno na deset tisíc osob.

Program letošní tryzny začal nástupem čestné stráže a hudby. Poklonit se památce umučených vězňů přišel prezident Petr Pavel, předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil, předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR Markéta Pekarová Adamová a další význační zástupci politického a veřejného života, diplomatických sborů, židovských organizací, pamětníci, legionáři, sokolové, skauti, baráčníci a zástupci veřejnosti.

Fanoušci si ve Slaném užili hokej na velkém plátně.
Kdo neskáče není Čech. Jak fandíte hokejové reprezentaci na mistrovství světa

Za Československou obec legionářskou položili věnec místopředseda ČsOL Tomáš Pilvousek a Viktor Šinkovec. Za kladenské legionáře Eva Armeanová, Stanislav Pítr, Ivo Bedrna, Helena Ganická, Miroslava a Stanislav Čížkovi. Po položení věnců a květin zazněla česká hymna a s úvodním slovem vystoupil ředitel Památníku Terezín Jan Roubínek.

Hlavní projev přednesl prezident Petr Pavel. Za přeživší promluvil Ján Hanák ze Žiliny, který se dostal do Terezína jako devítileté dítě a měl štěstí, že se dočkal konce války. Následovala křesťanská a židovská modlitba. Na závěr vystoupil dívčí pěvecký sbor z Litoměřic. Tryzna byla ukončena odnesením státní vlajky a odchodem Čestné jednotky Hradní stráže.

Hrdlív přivítal v pátek 12. května sportovce místní i blízkého okolí, kteří si sem přijeli již popáté změřit síly v tradičním Hrdlívském duatlonu.
Podívejte se: Hrdlívský duatlon měl úspěch. Zúčastnil se rekordní počet dětí

Kladenští legionáři jezdí do Terezína každý rok a tradičně s námi jezdí zástupci XVII. župy baráčníků Františka Holého Slaný v čele s rychtářkou Zdeňkou Srbovou.