Ve své době velmi úspěšný špionážní román Johna Buchana z roku 1915 se v polovině třicátých let minulého století dočkal filmového zpracování. Jako námět na svůj nový film si jej vybral jeden z největších filmových vizionářů všech dob Alfred Hitchock, který dílo značně přepracoval a natočil film do té doby nebývalého tempa i stylu. Hitchcockových 39 stupňů se tak stalo jedním z prvních filmů žánru thrilleru vůbec. O desítky let později námět (i již trochu zastaralý film) znovu oživil britský dramatik a komik Patrick Barlow, který z původního námětu vytvořil svižnou divadelní komedii. Za svou hru plnou ryzí divadelnosti, zábavných postav, akčních scén, honiček, komických dialogů a situací získal roku 2006 za Cenu Laurence Oliviera pro nejlepší komedii roku.

České Korunovační Klenoty zachytil čtenář z Štěpánovic u Klatov
Obrazem: Třpytivé a majestátní! Obdivujte České korunovační klenoty

Ve hře se odvážný, zábavný, světoběžník - zkrátka frajer a lamač dívčích srdcí - Richard Hannay zrovna vrátí do Londýna. Věci ale nejsou úplně ideální, jednak se zřejmě schyluje k válce s Německem, jednak je v jeho bytě zavražděna mladá, krásná agentka a Richard se stává hlavním podezřelým. Vydává se proto po stopách vraha a tajemných konspirací, aby očistil své jméno a pomohl Británii vyhrát válku. Nespočet postav, které ve hře vystupují, ztvárňují pouze čtyři herci - Michael Vykus v hlavní roli Richarda Hannaye, Barbora Janatková představující jeho tři femme fatale a Jakub Hubert s Michalem Kubouškem, kteří musejí v ďábelském tempu stihnout zahrát všech zbylých 26 postav.

Patrick Barlow
Anglický herec, komik a dramatik se narodil roku 1947 v Leicestru. Je zakladatelem, uměleckým šéfem a výkonným ředitelem Národního divadla v Brentu (National Theatre of Brent), což je komediální divadelní uskupení specializující se na inscenace pro dva herce - v rámci Národního divadla v Brentu využívá své umělecké alter-ego jménem Desmond Olivier Dingle. Jeho bezesporu nejslavnějším dílem je právě parodická divadelní adaptace proslulého špionážního románu 39 stupňů, která sklidila nebývalý úspěch už při své britské premiéře roku 2005. Kromě Ceny Laurence Oliviera za nejlepší komedii roku získala hra také cenu portálu What’s Onstage v kategorii nejlepší původní komedie. O dva roky později byla hra uvedena na Broadway, kde získala cenu Drama Desk za jedinečný divadelní zážitek a nominaci na cenu Tony v kategorii nejlepší hra. Patrick Barlow se nejen v rámci tvorby Národního divadla v Brentu věnuje divadelním adaptacím námětů, které jsou pro divadlo prakticky nerealizovatelné a navíc je typicky upravuje pro naprosté minimum herců. Kromě 39 stupňů je autorem například adaptace klasického románu Ben Hur pro 4 herce. Kromě divadla se věnuje i rozhlasové, filmové a televizní tvorbě.

Vlk přezdívaný Bubla, byl po rekonvalescenci vypuštěn zpět do přírody.
Sražený byl nalezen v příkopě. Teď odborníci vlka Bublu vypustili do přírody

Patrick Barlow, John Buchan, Alfred Hitchcock - 39 stupňů
původní koncept Simon Corble a Nobby Dimon
překlad Pavel Dominik
režie Jiří Š Hájek
dramaturgie Adéla Vondráková
scéna Jiří Š Hájek
kostýmy David Janošek
hudba Matěj Vejdělek
hrají Barbora Janatková, Michael Vykus, Jakub Hubert, Michal Kuboušek

Premiéra
10. a 11. února na malé scéně MDK

Nejbližší reprízy
14. února, 1. března, 15. března, 29. března

Představení 39 stupňů.Představení 39 stupňů.Zdroj: Městské divadlo Kladno

Autor: Dagmar Brandlová, Městské divadlo Kladno

Expozici Světla vyprávějí je možné navštívit do konce ledna.
Světla v Praze vyprávějí. Taková je procházka po rozzářených Žlutých lázních
Volejbalový turnaj ve Slaném.
Volejbalisté soupeřili ve Slaném. Na turnaj se sjelo 42 hráčů