Poté společně malí i velcí oblékli Moranu do starých šatů, představujících vše nepotřebné, a ozdobili ji pentlemi s vyfouknutými vejci, symbolizujícími prázdné formy bez života, smrti a zmaru. Morana měla na sobě dokonce velkou kapsu, kam mohl každý napsat vzkaz se vším, co jej trápí, a nechat vše symbolicky odejít spolu se zimou.

Následně se průvod s kytaristou Michalem Turkem za zpěvu písní vydal na muzejní zahradu. Zde ještě jednou zvesela zazpívaly a zatančily děti ze souboru a přidali se i dospělí účastníci v tanci s Moranou. Pak už nic nebránilo jejímu vhození do ohně.

„Zima se bránila zuby nehty a po jejím spálení se snažila akci rozehnat začínajícím deštěm“, říkají Lucie Matoušová a Michaela Brábníková ze Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně. „ Mnoho návštěvníků se však nenechalo nepřízní počasí zaskočit a využilo možnost návštěvy muzea. Jiní si pod střechou stanu vyrobili létečko, ozdobenou větvičku symbolizující příchod jara“. Muzejníci doufají, že si odpoledne všichni náležitě užili a účastníci po celou dobu akce poctivě zpívali, aby byla zima co nejdříve pryč.

Michaela Brábníková, Sládečkovo vlastivědné muzeum Kladno