Hlasování je možné ZDE. Novinkou jsou letos tipy na výlety za stromy, které ocenění získaly za 19letou historii ankety.

Svatováclavský dub podle pověsti vysadila kněžna sv. Ludmila roku 903, když se narodil její prvorozený vnuk Václav. Byla sice křesťankou, ale ctila i staré tradice. Dub prý zalévaly chůvy vodou, ve které koupaly malého Václava. V roce 1887 byl před strom umístěn podstavec s pískovcovou sochou sv. Václava, která je na místě k vidění dodnes.

„Spolek a projekt Svatá Ludmila 1100 let propojuje svatoludmilská místa v ČR a pečuje o odkaz sv. Ludmily. Rádi bychom zviditelnili právě Svatováclavský dub, který je se svatou Ludmilou silně spjat,“ komentuje Jana Hajko ze spolku Svatá Ludmila.

„Anketa Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství, již 20. rokem hledá stromy s nejsilnějšími příběhy. Jejím cílem je podporovat péči o staré, významné a ohrožené stromy. Díky grantům pro zapojené finalisty organizátoři chtějí také podpořit výsadbu nových stromů do české krajiny a měst pod hlavičkou celonárodní iniciativy Sázíme budoucnost,“ dodává koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

V rámci oslav 20 let ankety Strom roku připravila Nadace Partnerství ve spolupráci s Ukliďme Česko také letní soutěž s názvem Výlety ke stromům. Na webu www.stromroku.cz/vylety najdou zájemci 19 tipů na výlety za stromy, které se v minulosti staly vítězi ankety. Kdo po cestě k nim posbírá pytel odpadků, může vyhrát ceny od partnerů ankety: knihy o přírodě z nakladatelství Kazda nebo pitný režim až na čtvrt roku od Ondrášovky.

Autor: David Kopecký