Připraveno je sedmačtyřicet závodů nejen v České republice ale i v zahraničí. Sokolský běh republiky si užije také Ottawa, San Francisco, Washington a Cabo Roig ve Španělsku.

Zapojených účastníku je čtyři tisíce sto, a poběží na těchto místech Praha, Babice nad Svitavou, Bedřichov, Brno, Březník, České Budějovice, Děčín, Dobříš, Dolní Újezd,  Hluboká nad Vltavou, Hora Svaté Kateřiny, Horoměřice, Choceň, Jablonec nad Nisou, jablůnka, Jedovnice, Kačice, Kamenice, Komárov, Kroměříž, Libochovice, Lomnice nad Popelkou, Lužice, Milovice, Město Touškov,  Mníšek pod Brdy, Modřany, Mšené-Lázně, Nové Město na Moravě, Náměšť na Hané, Okříšky, Opava,  Ostrava - Proskovice, Plteň, Písek, Poděbrady, Prostějov, Přerov, Roztoky, Sokolov, Syrovice, terezín, Zlatá Olešnice, Žebrák.                                                                                    
                                                                    
 

| Video: Youtube

      

Výročí založení Československa oslavíme společně pohybem na téměř padesáti místech Česka. V Praze, kde se potřetí poběží na trase na Petříně se můžete také těšit na bohatý doprovodný program, při kterém si na trati připomeneme nejvýznamnější období historie naší země, užijete si tombolu i stánky partnerů s pestrým programem. U Tyršova domu bude možné vyzkoušet trampolínu.

V ČEZ Energy zóně tak třeba podpoříte neziskovou organizaci Česká obec Sokolská jízdou na handbiku přes aplikaci EPP Pomáhej pohybem. Na stánku Generali Investments CEE se můžete nechat otejpovat a s dětmi navštívit dílničku. Společnost Madeta na akci na Petříně zajistí stánek s dobrotami. A všechny stánky spojí sokolská aktivita, kterou si připomeneme tzv. Sokolské patero. Díky podpoře MČ Prahy 1 bude také snadné přijet na závod na kole díky úschovně, dalším partnerem je také Magistrát hlavního města Prahy.

Ani ostatní závody, kterých je po celé České republice přes čtyřicet, nepřijdou o zajímavý program. V Přerově se mohou zejména děti těšit na skákací hrad či divadelní představení o vzniku ČR. V Terezíně se zase poběží část trasy podzemím pevnostního systému, kam se člověk běžně nedostane. Na oba tyto závody, stejně jako na většinu dalších, zbývá i po skončení online registrací omezená kapacita míst k zakoupení na místě v den konání akce 28. října.

| Video: Youtube

Mohlo by se zdát, že Sokol přichází s dnes velmi populárním během ve snaze svézt se na jeho popularitě. Opak je ale pravdou. Členové České obce sokolské a jejich příznivci navazují na starou tradici, jejíž obnovená tradice se letos uskuteční již potřetí.

Nápad oslavit vznik republiky pohybem se už v sokolské historii jednou objevil. U příležitosti prvního výročí vzniku Československé republiky v roce 1919 připravili sokolové do té doby nevídanou sportovní akci, která umožnila účast velkého počtu sokolů a sokolek z měst i z venkova.

Vznikl tak tzv. rozestavný běh 28. října. Dnes bychom ho patrně nejspíš mohli přirovnat ke štafetě s olympijskou pochodní, která se před každými hrami pořádá od roku 1936. Místo ohně ale běžci v říjnu 1919 nesli pouzdro s pozdravným poselstvím prezidentu Masarykovi.

Více informací najdou zájemci na webu nebo Facebooku.    

Jiří Reichl

Česká obec sokolská